Важливе Суспільство

Тренди, що змінять світ. Ми на межі виживання?! ( Частина 1)

Як вижити в майбутньому? Ми знаходимося на межі різних історичних подій, які впливають на наше життя. Насправді ми і не знаємо, що очікує нас завтра: кліматичні катастрофи, озброєні конфлікти, масова міграція, розкол Європи, тріумф радикальних популістів, наростаюча безробіття і нерівність – все це сьогодні визначає глобальний порядок денний. Провідні аналітичні центри світу намагаються передбачити майбутнє світу і знайти в ньому нове місце людей, держав, міст, корпорацій, спільнот і технологій.

У минулому році найбільші консалтингові компанії The Economist і PwC випустили глобальні економічні прогнози до 2050 року, Національна розвідувальна рада США в січні опублікував свою двохсторонню версію майбутнього-2035, а Всесвітній економічний форум в Давосі представив точку зору світових лідерів на галузеві виклики.

Що ж так турбує істеблішмент і кращих експертів світу, що ж несе нам близьке майбутнє? А головне – що нам робити, щоб пройти “курс виживання” в світі майбутнього хоча б на “трієчку”?

1. На Землі стає тісно – пенсій для багатих не вистачить,

а злиденна молодь з пустель приїде до нас

За наступні вісімнадцять років землян стане більше на 20% – 8,8 млрд осіб. Народи розвинених країн постаріють, а частка працездатного населення в них скоротиться: вік середнього японця буде 52,4 року, німця – 49,6, поляка – 48,2. Китай втратить 25% робочої сили, а Греція, Португалія та Німеччина позбудуться приблизно 20%. В Україні втрати складуть близько 5 млн працездатних громадян, а це – 17%. Відповідно зростуть витрати на пенсії і медицину, а держави почнуть економити на інших дорогих галузях, зокрема на освіту, підриваючи цим перспективи розвитку. Рятуватися будуть, “вішаючи” пенсіонерів на забезпечення корпорацій або відпускаючи старих в “вільне плавання” з їх особистими заощадженнями.

У бідних країнах Африки та Близького Сходу молодих побільшає – за 18 років населення виросте вполовину. Середній вік жителя Нігеру буде 15,7 року, іракця – 21,9, афганця – 24,3. Як наслідок – безробіття, конфлікти і прийдешні природні катаклізми в таких країнах призведуть до масової міграції. Вже в 2015 році в світі налічувалося близько 309 млн переселенців.

Так що українцям пора подумати, як захистити свою землю від глобальних змін.

2. Багаті і розумні отримають все,

а роботи зроблять працю середняків непотрібним

8,4% землян володіють сьогодні 4/5 світового багатства, а 2/3 населення планети ділять нікчемні 3% активів. Великий капітал зростає швидше малого і перевищує по прибутковості загальне економічне зростання. Монополії збільшуються, їх вплив посилюється.

Корпорації, інвестуючи в наукові дослідження і розробки, контролюють доходи від їх використання. Наприклад, в ціні мобільного телефону вартість робочої сили – близько 6%, а прибуток компанії – більше половини від ціни.

Розвиток технологій вплине на скорочення робочих місць – до 2020 року їх стане менше на 5,1 млн. У сільському господарстві розвинених країн вже сьогодні зайнято менше 3% населення, і, за прогнозами ЄС, протягом восьми років зайнятість у цій галузі, а також видобуток корисних копалин впаде на 18%.

Компаніям, щоб триматися на плаву, доведеться забезпечувати обов’язкову освіту своїх співробітників. Нові технології зажадають від працівників спеціальних знань і навичок. Скорочувати будуть в першу чергу тих, хто їх не освоїть. Розрив між висококваліфікованими кадрами і всіма іншими буде стрімко збільшуватися.

Самовдосконалення – чи не головна умова виживання в майбутньому.