Цей день в історії

Трансатлантичний радіозв’язок – перший успішний досвід

Зателефонувати до США та навіть побачити співрозмовника під час цього вже давно стало для нас звичною справою. А ще трохи більше ста років тому навіть звичайний радіосигнал здавався чимось фантастичним.

Гульєльмо Марконі народився в італо-ірландській сім’ї в 1874 році у Болоньї (Італія), Він здобув вищу освіту в галузі фізики, після вивчення дослідів німецького фізика Гайнріха Герца зацікавився питаннями, пов’язаними з радіохвилями. У 1894 році Марконі почав власні експерименти і невдовзі зумів передати радіосигнал на відстань близько 2.5 кілометрів. Але його досягнення мало кого зацікавили в Італії, і в 1896 році він переїхав до Англії, де заснував компанію з безпровідної передачі телеграфних повідомлень і після тривалих експериментів зконструював пристрій для передачі сигналу на відстань до 10 миль. У 1899 році Марконі вже був у змозі передавати радіосигнали через Ла-Манш, а через два роки обладанав два американських кораблі для передачі повідомлень до нью-йоркських газет з яхтових перегонів на кубок Америки. Це привернуло світову увагу до самого Марконі і його невеличкої компанії.

Найбільшого успіху Марконі досягнув 12 грудня 1901 року. Всупереч твердженням скептиків, що через нерівність земної поверхні радіосигнал не може перетнути Атлантику, в канадському місті Сент-Джон Марконі отримав повідомлення, надіслане з Англії. Ані він, ані його опоненти, котрі формально були праві у своєму скепсисі, не знали, що радіохвилі можуть відбиватися іоносферою Землі і саме завдяки цьому явищу здатні долати гігантські відстані. Цей експеримент зробив Гульєльмо Марконі всесвітньо знаменитим і протягом наступних тридцяти років він був безсумнівним авторитетом в галузі відкриттів і новацій у радіозв’язку.

У 1909 році Гульєльмо Марконі та німецький радіоноватор Фердинанд Браун отримали Нобелівську премію з фізики. Згодом винахіднику вдалося передати сигнал з Англії до Австралії, після чого він зайнявся більш потужними короткими радіохвилями. Помер Гульєльмо Марконі в 1937 році, і в день його похоронів усі радіостанції British Broadcasting Corporation (BBC) двома хвилинами мовчання в ефірі вшанували пам’ять новатора радіо.

Цей день в історії