Економіка

Тенденції ринку праці України (ІНФОГРАФІКА)

З питанням пошуку роботи рано чи пізно зіштовхується практично кожен. Починаючи пошуки, ми зіштовхуємося з певними труднощами: починаючи від того “Де шукати?, і закінчуючи питанням “Що шукати?”

Що відбувається на ринку праці зараз?

Значна частина українців, як і компаній, що працюють в Україні, шукає роботу і співробітників на спеціалізованих сайтах. На українському ринку присутні безліч тематичних порталів з пошуку роботи, але серед них можна виділити трійку лідерів за переходами з пошукових систем і за показниками відвідування– work.ua, rabota.ua, hh.ua. У work.ua найвищий показник охоплення аудиторії – 11.27%, в порівнянні з 10.21% у rabota.ua та 2.50% у hh.ua. Кількість вакансій на порталі work.ua на початок березня цього року становила 79159. З огляду на наведені вище фактори, здебільшого, подальший аналіз буде заснований на інформації, розміщеній на порталі work.ua.

Рис. 1. Динаміка вакансій за категоріями (відкрити в повному розмірі)

 

Статистика work.ua (рис. 2) вказує на тренди в економіці. Обласні центри з найбільшим числом нових вакансій і резюме (Київ, Харків, Дніпро, Одеса, Львів) забезпечують найбільші надходження в державний бюджет (станом на 01.04.2017).

За стіною

На ринку праці великих міст окупованого Сходу України проглядаються негативні економічні тенденції: кількість резюме сильно перевищує кількість вакансій. Наприклад, в Донецьку на одне робоче місце в середньому претендує майже 8 осіб (1992 резюме і 257 вакансій), у Луганську – 5.5, для решти України середній показник 2 резюме на 1 вакансію. Ці цифри красномовно говорять про високий рівень безробіття в цих регіонах, і що багато українців ізольовані і не можуть стати активною частиною українського ринку праці.

Рис. 2. Кількість нових вакансій і резюме за тиждень в обласних центрах

Конкуренція

В Україні пошукувачів більше, ніж роботи. У 2016 році на кожну нову вакансію в середньому з’являлося два нових резюме. Але в порівнянні з попередніми двома роками, стався значний приріст пропозиції роботи у всіх категоріях (рис. 3).

Рис. 3. Топ-5 секторів з найнижчою/найвищою конкуренцією (відкрити в повному розмірі)

Зарплатне питання

Місяць роботи українця, за даними Держстату, коштує 6209 грн ( середня ЗП за лютий 2017-го), по версії сайту work.ua на 23% більше – 7685 грн. Які “зарплатні” тенденції на українському ринку праці? У порівнянні з лютим 2015 року середня зарплата за даними Держстату збільшилася в 1.7 рази, з 3633 грн до 6209 грн (рис. 4).

Рис. 4. Середня заробітна плата за місяць (відкрити в повному розмірі)

 

Рис. 5. Середня заробітна плата, вказана у вакансіях по секторах (відкрити в повному розмірі)

 

Рис. 6. Середня заробітна плата по секторах (відкрити в повному розмірі)

 

Рис. 7. Різниця середніх заробітних плат між пропозиціями в вакансіях і очікуваннями в резюме (відкрити в повному розмірі)

 

Висновки

  1. Зараз знайти роботу набагато простіше, ніж кілька років тому. Ринок праці відновлюється після глибокої кризи 2014-2015-го року. В травні 2017 нових вакансій за тиждень з’являлося в 2.6 рази більше, ніж в 2015.
  2. На пошуки роботи та співробітників варто вирушати до Києва, Одеси, Дніпра, Харкова та Львова. Ці міста виділяються на загальному тлі за кількістю вакансій та резюме. Тут зосереджені 74% всіх вакансій.
  3. Для людей працездатного віку в Донецьку та Луганську дуже мало можливостей. Шанс знайти роботу є у одного претендента з 8 в Донецьку та у одного з 5 в Луганську.
  4. Зарплати динамічно зростають. Протягом останніх двох років розмір ЗП в середньому збільшувався на 4% щомісячно. Зараз можна розраховувати на середню зарплату від 5308 до 13545 (за даними work.ua), в залежності від сфери діяльності.
  5. У більшості випадків очікування за середньою заробітною платою перевищують пропозиції. У секторі ‘Охорона, безпека’ середня зарплата по резюме – 7920, а по вакансіях – 5308. Але в секторі ‘Освіта, наука’ інша ситуація і по резюме зарплата менша, ніж по вакансіях на 2558 грн.

VoxUkraine