Цей день в історії

Сходження на престол Єлизавети ІІ

Якби не певний збіг обставин, вона б не стала королевою. Однак доля розпорядилася так, що вже у віці 26-и років ця жінка успадкувала престол.

Десятирічна Єлизавета Олександра Марія Віндзор стала спадкоємницею британського престолу у 1936 році. Тоді її батько Георг VI успадкував трон після зречення від влади свого брата Едуарда VIII. Отримавши домашню з гуманітарним ухилом освіту, у 1945 році Єлизавета вступила в “Допоміжну територіальну службу”, пройшла підготовку як водій-механік і отримала звання лейтенанта. У 1947 році вона вийшла заміж за свого чотириюрідного брата Філіпа Маунтбеттена з датського дому Глюксбургів, що правили Грецією. Він служив офіцером британського флоту. Через рік Єлизавета народила сина Чарльза, а у 1950-у – дочку Анну.

Останні роки правління короля Георга VI позначилися розпадом Британської імперії – він був останнім імператором Індії, останнім королем Ірландіїі і став першим главою Британської Співдружності націй. У 1948 році у 53-літнього Георга виявили рак легенів, через що через три роки йому видалили одну легеню. З цього часу принцеса Єлизавета і принц Філіп почали виконувати представницькі функції королівського дому. Вони здійснили державний візит до Канади, під час якого Єлизавета виступила в день початку роботи місцевого парламенту.

29 січня 1952 року Георг провів до аеропорту Єлизавету, яка летіла з візитом до Австралії, і через тиждень, 6 лютого, помер від коронарного тромбозу. Цього ж дня королева Єлизавета, яка перебувала в цей час у Кенії, вернулась на батьківщину і 8 лютого принесла клятву “завжди працювати, щоб підтримати конституційний уряд і сприяти щастю і благополуччю її народів у всьому світі“.

9 квітня 1952 року за порадою матері, бабусі та прем’єр-міністра Черчілля Єлизавета II повідомила про відмову змінити прізвище правлячої династії на Маунтбеттен, яке вона прийняла при одруженні, і 2 червня 1953 року коронувалася у Вестмінстерському абатстві як Єлизавета II Віндзор.

Цей день в історії