Цей день в історії

Сходження на престол першого короля Англії

Як і будь-який король, Альфред Великий зіштовхнувся з рядом труднощів в роки свого правління. Однак він повністю виправдовува свій титул.

Альфред, молодший син короля Вессекса Етельвульфа, народився близько 849 року і з чотирьох років виховувався у Римі, де здобув хорошу освіту і папою Левом IV був коронований на престол Вессекса. Він повернувся на батьківщину разом з батьком у 856 році, коли його старший брат Етельбальд за підтримки знаті підняв заколот і змусив батька розділити королівство. Через чотири роки Етельбальд помер і його брат Етельберт знову об’єднав країну, яку по своїй смерті у 871 році передав у спадок своєму синові Етельреду.

Одразу після сходження на престол Етельреду I довелось зіткнутись із найбільшим за всю історію нашестям датських вікінгів, які з 865 року захопили Нортумбрію, Східну Англію, Мерсію і стали загрожувати Вессексу. 23 квітня 871 року вікінги завдали поразки англосаксам у битві біля Мертона, в якій Етельред I був смертельно поранений, і того ж дня Альфред був коронований на престол королівства Вессекс.

Для захисту від набігів на південь Англії, які вікінги здійснювали через Ла-Манш, Альфред звів багато укріплень, запровадив морське патрулювання узбережжя, у 886 році відвоював Люнденбург (Лондон), відбудував його і розмістив у ньому свою другу резиденцію. За кілька років він відновив громадський порядок в усьому королівстві, уклав перший збірник національних законів («Правда короля Альфреда»), поновив поділ країни на графства, роздав спорожнілі за дестиліття війни землі. Будучи людиною набожною, Альфред відбудував за королівський кошт десятки монастирів, заснував при них школи, заборонивши займати державні посади неписьменним людям, а також ініціював створення літопису, відомого сьогодні як «Англосаксонські хроніки».

Останні роки свого життя Альфред Великий провів у безуспішних спробах об’єднати християнські країни у протистояння вікінгам і помер 26 жовтня 899 року імовірно від запалення шлунку або геморою. Він був похований у столиці Вессексу місті Вінчестер. Після кількох перепоховань, у 1539 році, за правління Генріха VIII, цвитар, де був похований Альфреда був зруйнований і королівська могила втрачена.

Цей день в історії