Цей день в історії

Сформований закон всесвітнього тяжіння

6 липня 1687 року в Лондоні вийшла друком фундаментальна тритомна праця Ісаака Ньютона «Математичні начала натуральної філософії», в якій він сформулював закон всесвітнього тяжіння і три закони механіки (названі згодом його іменем), котрі заклали основи класичної механіки.

Нікола Тесла народився 10 липня 1856 року в місті Сміляни Австро-Угорської імперії (зараз територія Хорватії) в родині священника. Після закінчення початкової школи та гімназії в Госпічі, куди його родина переїхала в 1862 році, він навчався у реальному училищі Карловаца, що спеціалізувалось на прикладних науках, у 1875 році вивчав електротехніку у вищому технічному училищі в Граці (нині – Австрія), по закінченні якого деякий час викладав в гімназії Госпіча, а згодом вступив до Празького університету і в 1881 році переїхав у Будапешт, де влаштувався проектувальником в інженерне відділення Центрального телеграфу.

В кінці наступного року Нікола Тесла отримав роботу в «Континентальній компанії Томаса Едісона» в Парижі, яка працювала над проектом електростанції в Страсбурзі, де розробив перший асинхронний двигун, який використовує принцип обертового магнітного поля змінного струму, і працював над створенням багатофазних пристроїв. Через два роки за рекомендацією керівника компанії Чарльза Бечлора Тесла виїхав до США, куди прибув 6 липня 1884 року, щоб продовжити роботу в Нью-Йорку в якості інженера по удосконаленню електродвигунів вже в американській компанії Едісона «Machine Work».

У1887 році Тесла почав досліджувати те, що пізніше назвуть рентгенівським випромінюванням, розробив принцип трансформатора високої напруги (в десятки кіловольт), відомий як «котушка Тесли» (патент на «Апарат для вироблення електричних струмів високої частоти і потенціалу» був отриманий 22 вересня 1896 року), і створив потужний генератор змінного струму. Після демонстрації можливостей генератора на засіданні «Американського товариства інженерів-електриків» в липні 1888 року Джорж Вестінгауз, винахідник, підприємець та власник компанії «Вестінгауз Електрік» за 60 тисяч доларів викупив у Тесли 40 його патентів і найняв консультантом на своєму виробництві промислових машин змінного струму в Пітсбурзі, штат Песильванія.

Нова високооплачувана робота не давала можливості реалізувати нові ідеї і в 1889 році Тесла повернувся в Нью-Йорк, де у власній лабораторії займався дослідженням магнітних полів високої частоти, за допомогою яких отримав численні патенти на винаходи, які принесли йому всесвітню славу одного з найвідоміших у світі винахідників у галузі фізики, електро- та радіотехніки.

Незважаючи на близько вісімсот патентів і всесвітню славу піонера з реалізації найсміливіших технічнх ідей (свій останній патент він отримав у 1928 році в за перший літак з вертикальним зльотом і посадкою), останні роки Нікола Тесла жив на скромну пенсію югославського уряду і помер у віці 85 років в бідності і самотності в номері нью-йоркського готелю. Вже по його смерті, того ж 1943 року, Верховний суд США повернув Теслі пріоритет по останньогому з оскаржених його конкурентами патентах.

Читайте більше в Цей день в історії.

Залишити коментар