Цей день в історії

Суд над “Голілвудською десяткою”

Ще до початку “Холодної війни” в США розгорнулася боротьба проти комуністичних настроїв. Спеціальна комісія розслідувала справи проти пропагандистів, після чого справа передавалася до суду.

Комісія з розслідування антиамериканської діяльності палати представників конгресу США була створена в 1934 році з метою боротьби з “підривною і антиамериканською пропагандою”. В 1938-му вона почала вести розслідування потенційної нелояльності з боку громадяни, державних службовців і організацій, підозрюваних у зв’язках з комуністами, фашистами, нацистами, а після атаки на Перл-Харбор – з Японією.

По закінченні Другої Світової війни Комісія стала постійнодіючим Комітетом, який зосередилася на пошуку реальних або прихованих комуністів з точки зору їх потенційного впливу на суспільство і громадську думку США. Очолювана демократом Едвардом Хартом, восени 1947 року розслідувала можливу комуністичну пропаганду серед представників кіноіндустрії, базуючися на редакторській колоніці “Голосую за Сталіна” в журналі “The Hollywood Reporter”. В ній видавець Вільям Вілкерсон публікував списки підозрюваних у симпатіях до комуністів діячів Голлівуду. У жовтні всі 43 особи, згадані Вілкерсоном, були викликані на засідання Комітету.

27 жовтня 1947 року на засіданні Комітету з розслідування антиамериканської діяльності відмовились відповідати на питання “Ви зараз перебуваєте чи перебували раніше в комуністичній партії?”. “Голлівудська десятка” була звинувачена у “неповазі до Конгресу” і 25 листопада 1947 року проти Алва Бессі, Герберта Бабермана, Едварда Дмитрика, Лестера Коула, Рінга Ларднера-молодшого, Джона Лоусона, Альберта Мальца, Семюела Орніца, Адріана Скотта та Далтона Трамбо були порушені кримінальні справи. У 1950-у році вони отримали від 6 місяців до року ув’язнення, після відбуття якого були позбавлені можливості займатись професійною діяльністю.

Цей день в історії