Суспільство

Студент УжНУ виходить із зони комфорту й подорожує автостопом

Другий рік поспіль студент УжНУ Олексій Кравчук подорожує автостопом. Окрім цього у хлопця насичене життя активною волонтерською діяльністю. За плечима Олексія досвід участі в благодійних фондах, в допомозі проведення фестивалів та концертів. Олексій належить до тих студентів, котрі вдало вміють поєднувати навчання з роботою – підзаробляє у фірмі, що займається обслуговуванням заводів.

Читайте також: Мандрівка до Парижа обійшлася ужгородці у 9 євро

Масштабних поїздок для автостопера було п’ять. Чотири з них здійснювалися Україною, і тільки одна подорож сягала за межі кордону. Однак – все ще попереду.

Найдовша подорож рідними місцями

Найдовша подорож Україною тривала 6 днів. Олексій Кравчук автостопом сам їхав до столиці. Причина була типовою – в «Укрзалізниці» закінчилися квитки на потрібний потяг. Олексій під час однієї подорожі побував у чотирьох обласних центрах. До столиці хлопець їхав через Вінницю, де і провів дві ночі в незнайомих людей. Допомогла знайти нічліг молода українська платформа «Студкауч».  Згодом декілька днів у столиці і знову автостопом до Тернополя зі зупинкою у Львові. У «файному місті» Олексій зустрічав зі своїми друзями Новий рік.

Читайте також: Ужгородська автостоперка за рік об’їздила майже всю Україну

«Подорожую зазвичай сам, але іноді беру попутників, щоб не було нудно. В основному тих, хто хоче навчитися їздити автостопом, – ділиться студент Олексій Кравчук. – Подорожі автостопом є цікавими. Ти знайомишся з новими людьми, відкриваєш інші горизонти, виходиш із зони комфорту. І бюджетно – з водіями автостопер повинен розраховуватися крутими історіями».

Поїздка в Будапешт

Першим серйозним кроком досвіду подорожування автостопом для Олексія стала поїздка в Будапешт. Хвилювався через мовний бар’єр, адже більшість угорців не знають англійської мови, а також побоювання через незнання чужих законів, навіювали неспокій, однак якщо вже вирішив щось робити – потрібно діяти.

«Я познайомився на фестивалі з однією дівчиною і ми поїхати разом. Вирішили зекономити час і перетнули кордон електричкою з Чопа, яка прямувала до міста Захонь. І вже звідти почали стопити до Будапешта. З першим водієм у нас був мовний бар’єр, з наступним стало простіше – жінка, що підвозила, знала російську мову, – ділиться Олексій. – Нас довезли до автобану, де і довелося стопити. Там багато зупинялося автомобілів, але вони їхали в іншому напрямку, хоча на автобані, як вияснилося згодом, не можна зупиняти машину і це є небезпечно. В Угорщині дуже великі штрафи за таке порушення».

На автобані мандрівникам із Закарпаття пощастило. Їх підібрав водій з Румунії, який і підвіз до Будапешту. Житло знайшли в останній момент через каучсерфінг.

«Мешкали в чоловіка, котрий переїхав з Вірменії. За національністю Валед араб. Чоловік вже встиг багато де побувати. Жив у Грузії, у США і через роботу переїхав у Будапешт. Ми переночували дві ночі. Він не тільки надав житло, а також зробив екскурсію Будапештом, пригощав. Нам показав зовсім нетуристичні місця», – згадує хлопець.

Повернення додому не обійшлося без добрих людей. Знову, розпочавши шлях з автобану, автостоперам не довелося чекати більше 20 хвилин – знайшовся водій, який доправив їх до найближчої заправки. Власник авто виявився цікавим співрозмовником  а також, в минулому, був таким же мандрівником.  У цьому випадку водій теж багато розповів цікавих історій. Хлопець автостопом об’їхав Європу. Побував і в Україні. На автобані він порушив правила, перетнувши чотири полоси, щоб зупинитися Олексію і його подрузі.

«Подорожувати парами – найкращий варіант. Це викликає довіру у водіїв і відчуття безпеки. Нам зупинялися ті, котрі до того ні разу не підвозили автостоперів. Зустрічалися дуже щирі люди, – розповідає Олексій. – Зараз трішки зникло бажання стопити Україною. Квитки на потяг за наявності студентського квитка дешевші. До речі, з допомогою лоукостів,  можна за копійки дістатися до будь-якої країни».

Що потрібно брати в дорогу?

Із собою в дорогу Олексій Кравчук радить автостоперам брати мінімум речей. Необхідні також запаси висококалорійної їжі та невелика кількість одягу і, звичайно, ще одна пара взуття. З їжі останнім часом Олексій бере фрукти, халву. Все залежить від терміну, на який ви їдете. Подорожуючи Україною, хлопець іноді брав спальний мішок. В Олексія були випадки, коли він їхав разом з наркозалежними чи п’яними водіями, тому варто подумати про власну безпеку.

Нічліг і витрати.

На подорож до Будапешту, якщо не врахувати витрати на електричку, пішло близько 50 грн. В Україні коштів йде в рази менше.

Нічліг, в першу чергу, Олексій шукає серед знайомих, волонтерів, або через студкауч та каучсерфінг. Хлопець має багато друзів у різних куточках України, тому легко знайти місце для ночівлі.

Олексій також сам приймає мандрівників у себе вдома.

«Уже ночувало багато подорожуючих з Білорусії. Перший гість, якого я прийняв у себе вдома, приїхав із Байкалу. Він майже 2 місяці подорожував автостопом Україною та Росією. Зупинялися мандрівники також зі Словаччини, однак в основному ночівлю надаю українцям. Якщо у мене не виходить прийняти мандрівника, то шукаю йому житло серед знайомих.  Діє такий принцип: я допоможу людині – людина може допомогти і мені, – ділиться автостопер Олексій Кравчук. – Є зареєстрованим на каучсерфінгу. У мене верифікована сторінка, там уже маю багато відгуків. Відправив копію документів адміністраторам, підтвердив своє місце проживання – і ти вже належиш до ймовірних хостів. Більшість людей вважає, що студкауч – це халявне житло. Ти приїжджаєш, ночуєш. Однак це, в першу чергу, обмін досвідом, історіями. Перед тим, як прийняти людей, я з ними спілкуюся і з допомогою інтуїції визначаю, чи це хороша людина. Вони розповідають свої історії подорожей, діляться досвідом».

Поради

Автостопер Олексій радить не брати з собою велику кількість готівки. Гроші варто тримати на банківській картці. Коштовності потрібно залишити вдома, а що обов’язковим, в першу чергу для дівчат, є наявність газового балончика або іншого предмету захисту. Новачкам, на всякий випадок, потрібно забронювати хостел. Варто також запастися цікавими історіями, щоб було що розповідати водіям, і терпінням – якщо прийдеться когось довго й нудно вислуховувати.

Олексій постійно перебуває в русі, вдало поєднує навчання, роботу і волонтерську діяльність. Студент бажає молоді менше проводити часу в соціальних мережах, більше надавати перевагу живому спілкуванню, займатися благодійництвом, не сидіти на місці, виходити із зони комфорту, знайомитися зі світом і подорожувати автостопом… Звісно, якщо на це все вистачить сміливості.

Яна ТЕГЗА