Суспільство

Студент з Ужгорода проходить річну практику в Данії

Скандинавська Данія стала на цей рік рідною домівкою жителю Ужгорода Мар’янові Гричці. Хлопець захотів спробувати навчання за кордоном. Мар’ян закінчив третій курс Львівського національного університету ветеринарної медицини за скороченою програмою. Взявши академвідпустку хлопець став подорожувати й знайомитися зі світом.

Уже три місяці Мар’ян Гричка проходить практику (internship) в містера Preben Gad (Пребен Гад). Таке здобуття досвіду триватиме рік.

«Я мрію виїхати в США або Канаду. Іноземна практика дуже би допомогла, так як на роботу в ці країни потрібні студенти або працівники, які мають досвід праці в країнах ЄС», – ділиться з нами Мар’ян Гричка.

Хлопець зайнявся пошуком можливості такого здобуття досвіду і натрапив на компанію YourCountry, де його заявку взяли зразу опрацьовувати. Фірма допомогла з усіма документами, часто надавала консультацію, збирала необхідні папери. Мар’ян відправив своє резюме і чекав на екзамен з англійської мови КЕТ. Однією з умов для проходження практики в Данії було володіння рівнем англійської мови не нижче А2. Хлопець здав іспит вище, ніж потрібно – Б1 і чекав поки компанія знайде необхідний контракт.

Умови подачі документів на практику були такими: студент аграрного або ветеринарного університету, вік від 18 – 29, без кримінального минулого, рівень знань англійської мови не нижче А2.

У мої обов’язки входить широкий спектр робіт на фермі , в тому числі: годування, вакцинація, лікування, хірургічні маніпуляції, акушерство, обрізання хвостів та маркування за допомогою чіпкода і марок, продаж поросят, коли вони досягають 35-40 кг та інші роботи на фермі.

З Мар’яном Гричкою працює хлопець із Полтави Артем. Він студент аграрного вузу. Досить велика кількість студентів з України намагаються потрапити на таку практику, але це не всім під силу. Буває так, зізнається хлопець, що і пройшовши відбір, багато хто після кількох тижнів роботи повертаються додому.

За 1500 євро можна не тільки добре жити, але й накопичувати

Мар’янові Гричці платять стипендію у розмірі 11500 крон (1500 євро), з них – вираховують податок. Хлопець за ці кошти харчується, оплачує оренду житла та комунальні послуги. За таку стипендію можна і добре жити, і накопичувати.

«У планах еміграція, але ніхто не знає, як життя складеться. Це незвичайний досвід, тут покажуть, розкажуть, дадуть можливість працювати для того, щоб ти сам навчився, а не просто писав конспекти і кивав головою на екзамені. Це неоціненний досвід в плані англійської мови (90 відсотків датчан знають англійську на дуже високому рівні). Корисними також є нові знайомства,  які в майбутньому допоможуть у самореалізації.

Графік роботи – 37 годин на тиждень

Кожного тижня для Мар’яна складають новий графік роботи. Хлопець повинен відпрацювати 37 годин. Це 4 дні по 8 годин, та один – 5. У вільний від роботи час Мар’ян відвідує басейн та подорожує Данією. Побував у Рібе, Хедерслев, Обенро, Орхус, Есбьерг.

«Мандрувати люблю сам. Дотримуюся приницу: хочеш дізнатися місто з середини – заблукай в ньому, – пояснює Мар’ян. – Люблю просто гуляти новою місцевістю, не дивлячись на карту, а потім питати дорогу назад у людей.  І так заводяться знайомства».

Мар’ян Гричка винаймає квартиру разом з ще двома хлопцями. Платять за приміщення по дві тисячі крон. Там житло, в порівнянні до зарплати, недороге. У селах і маленьких містечках оренда складає 5 – 7 тисяч, у великих містах – від 10 тис.

«У порівнянні до заробітків в Україні, то я батьківську зарплату проїдаю за два тижні. Але тут завжди діють постійні акції. Кожен тиждень ставлять суперзнижки на різні продукти. І вони суттєві, а не як у нас – на 2-3 гривні. За місяць на їжу витрачаю близько 2 тис крон (8000 грн)», – розповідає хлопець.

Покупка житла для датчан є доступною можливістю

При мінімальних зарплатах від 30 тис крон, квартиру можна придбати від 150 тис. крон, а будинок – від 300 тис і вище. Все залежить від місця розташування і стану. За декілька років проживання в Данії, навіть молода сім’я зможе купити собі гідне помешкання.

Тутешні студенти навчаються до 24 років. Вони часто подорожують, переважно країнами з теплим кліматом. Молодь виїжджає з маленьких місцевостей до великих міст, щоб бути ближче до Копенгагена.

Мар’ян задоволений роботою, він має можливість подорожувати і в планах – хоче відвідати й інші країни. Хлопець вважає, що ніколи не потрібно зволікати, адже життя занадто коротке, щоб пропускати можливості.

Яна ТЕГЗА