Важливе Політика

Соціологічні опитування: довіряй, але перевіряй

Цей рік можна сміливо назвати роком виборів, адже бюлетні нам доведеться тримати в руках двічі: наприкінці березня та наприкінці жовтня. Або тричі, якщо не оберемо президента в першому турі. А доки триває виборча кампанія, українці вивчають не лише політичні програми, а й дані соцопитувань.

Здавалося б, чим погано, що наші співвітчизники прагнуть отримати якомога більше інформації про рейтингових кандидатів? Насправді, нічого поганого в цьому немає. Крім джерел, з яких люди отримують інформацію.

Переважно це Інтернет-ресурси, рідше – телебачення, газети тощо. Але у всіх випадках можна зустріти дані соціологічних досліджень, які репрезентують думку виборців, рівень довіри до тих чи інших кандидатів або політичних сил. Виникає закономірне питання “Хто замовляє ці дослідження? Хто їх проводить? Наскільки можна довіряти цим результатам?”

Відповіді на них можна знайти за допомогою того ж Інтернету.

  1. Для початку варто перевірити, хто проводив дослідження. Авторитетні соціологічні центри мають безліч згадок в ЗМІ, а також інформація про них міститься у відкритих державних реєстрах.
  2. Також зверніть увагу на те, кого опитували та коли. Тобто, мають бути зазначені часові рамки проведення опитування та кількість респондентів. Далі ці дані можуть бути деталізовані (вікові групи, стать респондентів тощо).
  3. Територія охоплення (всеукраїнське, в межах однієї області, кількох областей тощо).
  4. Методика (анкетування, фокус-групи, глибинні інтерв’ю і т.д.).
  5. Похибка. Вона також має бути зазначена. Зазвичай це невеликий відсоток.

Якщо вам вдалося знайти цю інформацію (а більша її частина міститься в статті з даними конкретного соцопитування) то можна вважати, що це достовірні дані.

Карпатський Оглядач