Цей день в історії

Смітсонський інститут – перший заклад із системи наукових і музейних центрів

Музеї являють собою чи не найбільшу скарбницю кожної країни. Відвідавши їх, можна багато дізнатися про країну, яку Ви відвідуєте. В США існує цілий музейний комплекс, історія заснування якого є не менш цікавою, ніж самі музеї.

Джеймс Смітсон був членом Лондонського наукового товариства, спеціалізувався з мінералології, геології та хімії. Він помер в Італії в 1829 році і заповів всю свою власність передати народу Сполучених Штатів Америки. Хоча за свого життя він ніколи не був в цій країні. Також Смітсон побажав, щоб на його кошти у Вашингтоні були засновані Смітсонівський інститут, національний університет, публічна бібліотека чи обсерваторія для “збільшення і поширення знань”.

В 1836 році спадок був прийнятий США і склав, буквально, 11 ящиків, в котрих знаходилося 104 960 золотих соверенів, 8 шиллінгів і 7 пенсів, колекція мінералів, бібліотека і науковий архів. Після переплавки золота його вартість склала 500 тисяч доларів (більше 10 мільярдів доларів за курсом 2010 року). За ці кошти 10 серпня 1846 року уряд США заснував Смітсонівський інститут, до котрого сьогодні входять 19 музеїв, галерей (включаючи Національні музеї Історії природознавства, Зоологічний парк, Портретна галея, Музей авіації та космонавтики) і бібліотек по всьому світу.

Нині це найбільший музейний комплекс у світі. Він має тісні зв’язки з іншими 168 музеями в 39 штатах, Панамі та Пуерто-Ріко, куди Смітсонівський інститут передав експонати у довготривалу оренду. Щороку Смітсонівський інститут проводить безліч пересувних виставок – зокрема у 2008 році він провів 58 подібних виставок у 510 містах США. Всі музеї Смітсонівського інституту, які щороку відвідує понад тридцять мільйонів чоловік, є безкоштовними і фінансуються як із спеціального фонду, так і урядом США.

У 1901 році в центральній будівлі Смітсонівського інституту були поховані останки і самого Смітсона, привезені з Англії. На сьогоднішній день вона також слугує інформаційним центром для всіх, хто відвідує музей.

Раніше ми писали про один з цих музеїв, а саме – Національний музей американських індіанців.

Цей день в історії