Цей день в історії

“Сам удома” – історія появи різдвяного бестселеру

Мало хто уявляє собі новорічно-різдвяні свята без цього фільму! І хоча він виходить на екрани вже понад чверть століття, щоразу багато хто з нас із задоволенням спостерігає за пригодами Кевіна.

Ідея стрічки “Сам удома” виникла у сценариста і режисера Джона Х’юза під час зйомок фільму “Дядечко Бак” за участю 9-річного Маколея Калкіна. Вражений його грою, Х’юз написав сценарій, розвинутий з однієї із сцен “Дяддечка Бака”, і досить швидко підписав контракт з кінокомпанією “Warner Bros”, проте через проблеми з фінансуванням проект був перекуплений “20th Century Fox” і доручений режисеру-початківцю 32-річному Крісу Коламбусу.

Сценарій був написаний значною мірою під Маколея Калкіна, однак Коламбус провів кастинг з понад ста кандидатів, переконавшись у правильності вибору Джона Х’юза. Роль Гаррі спочатку пропонувалась Роберту Де Ніро, але він відмовився, і основного негативного персонажа зіграв Джо Пеши, який щойно отримав “Оскар” за стрічку “Хороший хлопець”.

В ході зйомок Крісу Коламбусу довелося вносити корективи: через обмежене фінансування він відмовився від концепції, що будинок, де жив Кевін, наводить на нього жахи, оживаючи під час снів, а задля педагогічного ефекту додав нового персонажа – старого Марлі, який навчає Кевіна Макаллістера цінностям сімейного життя.

Знімальний процес почався 14 лютого 1990 року і закінчився за три місяці – кілька сцен були зняті в Парижі, а більшість – у Чикаго, де й відбувся прем’єрний показ 10 листопада 1990 року; у широкий прокат в США стрічка вийшла 16 листопада, а 25 грудня була показана телеканалом FOX. Стрічка виявилась настільки популярною, що залишалась у прокаті і після Різдва (аж до початку лютого), і за підсумками 1991 року стала у США найкасовішою комедією і третьою серед усіх жанрів. В Україні фільм з’явився цього ж року в піратських копіях, а офіційно вперше був дубльований російською на київській студії ім. Довженка і вийшов у прокат 27 грудня 1993 року.

Роль Кевіна Макаллістера принесла Макколею Калкіну номінацію на премію «Золотий Глобус», а фільму “Сам удома”, який зібрав понад півмільярда у світовому прокаті – запис у “Книзі рекордів Гіннеса” як найкасовіша комедія. Його комерційний успіх спонукав успішний сиквел “Сам удома 2: Загублений в Нью-Йорку” з тими ж акторами, сценаристом і продюсером наступного року і ще три невдалих сиквела в 1997-у, 2002-у і 2012-у роках.

Цей день в історії

Залишити коментар