Цей день в історії

Річниця інавгурації Барака Обами

Його прихід до влади став справжньою сенсацію. Ця подія ще довгий час жваво обговорювалася в ЗМІ. 

Барак Хусейн Обама народився в 1961 році в Гонолулу в сім’ї студентів Гавайського університету – кенійця і білої американки. Коли йому було два роки, батьки розлучилися. У 1967 році разом із новим чоловіком матері переїхав до Індонезії, де навчався у місцевій школі до четвертого класу. Після цього він повернувся до Гонолулу і жив з батьками матері до закінчення престижної приватної школи. Завдяки навчанню в цій школі він зміг успішно закінчити Колумбійський університет і Гарвардську школу права.

По закінченні навчання Обама переїхав у Чикаго. Там він працював громадським організатором і адвокатом в галузі цивільного права, з 1992 по 2004 рік викладав конституційне право в Чиказькому інституті юридичних наук і одночасно тричі, з 1997 по 2004 рік, обирався до сенату штату Іллінойс. Після невдалої спроби в 2000 році балотуватися в Палату представників Конгресу США в березні Обама 2004-го був обраний в Сенат США від Демократичної партії, ставши 5-м сенатором-афроамериканцем США в історії країни.

10 лютого 2007 року Обама офіційно оголосив про свій намір балотуватися на пост президента США і в 2008 на праймеріз переміг іншого кандидата від демократів – Хілларі Клінтон. Основними тезами його кампанії, яка пройшла під гаслом “Так, ми можемо!”, були якнайшвидше закінчення Іракської війни, реформа енергетичної політики країни і системи охорони здоров’я. Обама перший і єдиний кандидат у президенти США, що відмовився від державного фінансування передвиборної кампанії – вона проводилась виключно за рахунок приватних пожертв, причому чверть від зібраних 58 мільйонів доларів становили пожертви до 200 доларів.

4 листопада 2008 року Обама заручився підтримкою 338 з 538 вибірників при необхідних 270 голосах – він впевнено переміг у штатах з високою урбанізацією і рівнем освіти, в традиційно ліберальних штатах, таких як Вашингтон і Міннесота, а також в традиційно республіканських штатах (Аляска і Міссісіпі); найгірші результати були у Обами у штатах з переважним білим населенням – Західна Вірджинія, Техас, Оклахома, Флорида, а також в Алабамі та Луїзіані, де більшість проголосувало за його суперника республіканця Джона Маккейна. При цьому в США була рекордна явка виборців – 64%.

20 січня 2009 року в ході церемонії інавгурації біля Капітолію у Вашингтоні Барак Обама був приведений до присяги як 44-й президент США. Присяга приносилася на Біблії, на якій присягався при інавгурації Авраам Лінкольн (як і Лінкольн у 1861 році, президент Обама відправився на свою інавгурацію на поїзді з Філадельфії). Через помилку голови Верховного суду Джона Робертса під час читання присяги, яка привела до спотворення змісту сказаних Обамою слів, наступного дня за присутності офіційних осіб Обама і Робертс провели повторну церемонію присяги в приміщенні Білого дому.

Цей день в історії