Цей день в історії

Річниця відкриття Імператорського університету в Києві

Червоний корпус цього університету відомий багатьом гостям української столиці. Його збудували ще за часів Російської імперії.

8 листопада 1833 р. міністр народної освіти граф Сергій Уваров зробив подання про відкриття університету в Києві. Дане подання підтримав російський імператор Микола І. 25 грудня він затвердив проект Тимчасового статуту й штатний розпис університету.

З Кременця до Києва перевезли майже 35 тисяч томів бібліотеки, нумізматичний та зоологічний кабінети, колекцію мінералів, оснащення для астрономічної та фізичної лабораторій, колекцію картин, гравюр та скульптур для кабінету образотворчого мистецтва, рослини з ботанічного саду, які розмістили в декількох орендованих приміщеннях, в яких університет проіснував перші вісім років. До Києва переїхала також і частина професорсько-викладацького складу Кременецького ліцею, а першим ректором Київського університету став 30-річний професор Михайло Максимович, який очолював кафедру ботаніки Московського університету.

Урочисте відкриття Імператорського університету відбулось 28 липня 1834 року в день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира. Він прийняв перших 62 студентів, які 28 серпня почали навчання на філософському факультеті. Факультет мав два відділення – історико-філологічне та фізико-математичне. Наступного року було відкрито юридичний факультет, в 1842-у- медичний, створений на базі медичного факультету ліквідованого Віленського університету, а в 1850-у – на базі філософського створено історико-філологічний та фізико-математичний факультети.

Будівництво власного приміщення розпочалось 31 липня 1837 року за проектом професора архітектури Петербурзької академії мистецтв Вікентія Беретті. Згідно з проектом мав бути створений майже прямокутний квартал, куди поступово увійшли основні університетські споруди – головний корпус у стилі класицизму з прилеглими по боках симетричними дворами з житловими і господарськими флігелями, ботанічний сад і службовий корпус. У 1843 році стало зрозуміло, що неможливо в одному комплексі розмістити всі необхідні будівлі і астрономічну обсерваторію (1845), анатомічний театр (1851-1853) та метеорологічну обсерваторію (1851-1854) було винесено за межі університетського кварталу. Подальший розвиток забудови відбувався за рахунок реконструкції прилеглих до головного корпусу дворів, де у 1869-1904 роках було побудовано два хімічні, а у 1885-1900 – три медичні корпуси.

У складі чотирьох факультетів з 37-а кафедрами і 45-и навчально-допоміжних установ університет св. Володимира працював до кінця 1910-х років, навчаючи в 1917 році 5300 студентів. 23 квітня 1919 року його назва була змінена на Київський університет, а у березні 1939 року йому було присвоєно ім’я Тараса Шевченка. На той час на десяти факультетах навчалось близько 4 тисяч студентів. Указом Президента України від 21 квітня 1994 року Київський університет імені Тараса Шевченка отримав статус Національного.

Цей день в історії