Цей день в історії

Річниця антикомуністичного повстання в Угорщині

Кажуть, що рушійною силою перетворень в країні є молодь. Яскравим прикладом цього стала Угорщина, де понад шість десятків років тому саме студенти виступили проти засилля радянської влади.

Після XX з’їзду КПРС 1956 року, на якому Микита Хрущов виступив із доповіддю “Про подолання культу особи і його наслідків” Йосифа Сталіна, східноєвропейські держави все більш відкрито проявляли незгоду з комуністичними порядками і обмеженнями прав особистості. З червня у Будапешті систематично проходили студентські мітинги, на яких все частіше звучали вимоги виведення з Угорщини радянських військ, проведення вільних виборів, відміни цензури, звільнення політв’язнів, введення багатопартійної системи, зміщення сталіністів із державних посад.

23 жовтня 1956 року, під час чергової студентської акції, участь в якій взяли озброєні робітники, було розбито і повалено пам’ятник Сталіну, здійснено ряд спроб по захопленню приміщення республіканської радіостанції. Для припинення безпорядків угорський лідер Ерно Геро звернувся по допомогу до СРСР, але це привело до збільшення активності протестуючих і поширення демонстрацій і забастовок на провінційні міста Угорщини. Для припинення актів насилля поліція і радянські війська, введені в Будапешт, застосували зброю.

24 жовтня прем’єр-міністром був призначений Імре Надь, якого рік перед тим було знято з посади глави уряду і виключено з Комуністичної партії за розпочату ним ліберальну програму реформ. Через чотири дні він сформував новий уряд, звернувся до СРСР з вимогою вивести з Будапешту війська, а до повстаннців – із закликом припинити насилля. Однак акції протесту і забастовки робітників тривали, а повсталі сформували 15-тисячний загон озброєної гвардії. 26 жовтня Радянський Союз почав вводити до Угорщини додаткові війська і Будапешт був знову взятий під контроль Радянською Армією. У відповідь 1 листопада Надь оголосив, що Угорщина виходить із Варшавського договору, і звернувся до ООН з проханням визнати Угорщину нейтральною державою.

Цей день в історії