Політика

Рік 2016. Котрі з міністерств працювали краще за інших

Команда експертів VoxUkraine порахувала новий рейтинг ефективності українських міністерств. Попередні оцінки урядів можна переглянути тут.

У середині квітня закінчився рік роботи уряду під керівництвом Володимира Гройсмана. VoxUkraine проаналізували, як кожному міністерству вдалося виконати заплановані пріоритетні кроки на 2016 рік, також свою оцінку надали незалежні експерти. Крім того, провели масштабне опитування читачів ділових та загальнополітичних ЗМІ, у якому просили їх порівняти чинних міністрів з їхніми попередниками з уряду Арсенія Яценюка.

Загальна оцінка складалася відповідно до розробленої методології та включала такі компоненти:

 • оцінка програми Кабінету Міністрів України для кожного міністерства
 • оцінка виконання програми КМУ
 • експертна оцінка реформаторської діяльності міністерств
 • відповідь міністерств на інформаційний запит VoxUkraine

За кожним компонентом міністерство могло набрати від -2 до 2 балів. Крім того, міністерства, що відповіли на запит VoxUkraine, отримували додаткові 0,5 бала за повну відповідь.

Загальний рейтингЛідерами загального рейтингу уряду Гройсмана за 2016-рік виявилися Міністерство фінансів, Міністерство охорони здоров’я та Міністерство освіти й науки. Порівняно з попереднім дослідженням суттєво підвищило своє місце у рейтингу новостворене Міністерство тимчасово окупованих територій; водночас погіршилися показники у Міністерства молоді й спорту та МЗС.

Виконання програми КМУ

Базою оцінки є аналіз Плану пріоритетних дій уряду на 2016 (ППДУ), в якому прописані основні завдання міністерств та строки їх виконання. Модель рейтингу з оцінкою ППДУ не ідеальна – програму пишуть міністерства самі собі. Тим не менше, оцінка як якості програми кожного міністерства, так і її виконання дає уявлення про ефективність роботи міністерства.

Рейтинг 2

 • Лише чотири міністерства спромоглися виконати програму КМУ більше ніж на 80%
 • Міністерство культури виконало програму КМУ на 100% хоча за рік кількість завдань цього міністерства скоротилась вдвічі. В початковій версії було заплановано 10 завдань, але в останній залишилось лише 5. Тобто могло б бути виконання програми лише на 50%, але так як аналізувалась остання редакція програми КМУ міністерству було зараховане 100% виконання;
 • чотири міністерства виконали програму КМУ на 40% та менше. Серед них опинились Міністерство інфраструктури (40%), Міністерство енергетики (33,33%) та Міністерство аграрної політики та продовольства (25%).

  Експертна оцінка прогресу реформ

  Рейтинг 3

  • на думку експертів, найактивніше намагалися просувати реформи у 2016 році Міністерство охорони здоров’я (1,75 бала), Міністерство фінансів (1,15) та МЕРТ (1,00);
  • серед найважливіших досягнень Міністерства охорони здоров’я були відзначені реформа закупівель ліків та запуск медичної реформи; Міністерство фінансів отримало схвальні відгуки за зважену бюджетну політику та намагання реформувати податкову міліцію та митну службу; МЕРТ хвалили за дерегуляцію та подальше вдосконалення Прозорро;
  • найгірше виконували поточну роботу та не поспішали з реформами за оцінкою експертів Міністерство внутрішніх справ (МВС) (-1,38 бала) – експерти відзначили, що єдиною справжньою реформою цього відомства було створення патрульної поліції, Міністерство інформаційної політики (-1,25) та Міністерство молоді та спорту (-0,63).