Культура

Різдвяні традиції Полтавщини

Традиції святкування народження Ісуса Христа в кожному регіоні мають свої особливості. Сьогодні ми поговоримо про те, як це відбувається на батьківщині Гоголя.

Свята вечеря

Результат пошуку зображень за запитом "свята вечеря полтавщина"

На Святвечір на Полтавщині готують 12 пісних страв, що відповідає числу апостолів. За стіл сідають після того, як сходить перша зірка. А до того протягом дня намагаються утримуватися від їжі. В ідеалі цього дня не можна їсти від самого ранку.

Головною стравою є кутя. Її готують з пшениці, меду, маку, горіхів та узвару.

Узвар із засушених яблук, груш та вишень – традиційний напій для Полтавщини.

Крім того, обов’язково готували вареники. Їх могло бути кілька видів: з різними пісними начинками.

Колядки

На Полтавщині є деякі самобутні колядки, які на сьогоднішній день залишилися тільки у книжках. Це, наприклад, “Діва Марія по двору ходила”, “Дівко Галочка, чом гулять не йдеш?”, “Младенець-первенець”, “В пана Олексія та й на його дворі” та інші.

Вертеп

Самобутні лялькові театри, які були тільки в Україні – вертепи. Вони являли собою ящики, відкриті з одного боку. “Сцена” в них складалася із двох поверхів, що символізували собою “небо” і “землю”. Ляльки, виготовлені із дерева та тканин, насаджували на металеві чи дерев’яні палички. Одна із різдвяних постановок – верхня – залишалася незмінною: це були фігурки Діви Марії, маленького Ісуса та інших дійових осіб різдвяної легенди. Внизу розігрувалися різні історії. Найперше – про народження Ісуса Христа та смерть Ірода, який не зміг згубити Сина Божого. Інші постановки були, по суті, сатиричними п’єсами на злобу дня. У них могли висміюватися п’яниці, нечесні представники влади, зрадливі чоловіки, навіть ляхи, жиди та цигани, щодо яких українці мали певні стереотипи.

Вертепні “ящики” розважали українців, починаючи з XVII століття. З часом постановки і на релігійну, і на побутову тематику стали виконувати люди, перевдягнуті у відповідні костюми. Тобто із лялькового театру на території нашої країни народився театр у його традиційному розумінні.

Також ви можете ознайомитися з тим, які традиції святкування Різдва Христова були на Слобожанщині.

Карпатський Оглядач