Культура

Різдвяні традиції мікрорайону Дравці

Ужгород – місто справді унікальне. Тут поряд з сучасними віяннями чудово вживаються багатовікові звичаї, які являють собою велику цінність для місцевих жителів. А оскільки зараз зима, то пропонуємо ознайомитися з традиціями відзначення Різдва Христова.

Мікрорайон Дравці розташований на виїзді Ужгорода. Ще півстоліття тому це було село, але в рамках підготовки до Олімпіади 1980-го року його приєднали до міста.Але це не завадило місцевим жителям зберігати традиції, яких тут дотримувалися століттями.

До святкування Різдва Христова тут готуються особливо ретельно. Ще в середині грудня починається прибирання будинку та двору, адже до свята все має сяяти чистотою. Обов’язково потрібно прикрасити житло: чобітки, різдвяні віночки, дзвіночки та інші прикраси можна побачити над вхідними дверима, в кімнатах, а подекуди навіть просто в дворі. Також не обходиться без ілюмінації, яку вмикають щовечора.

Звісно ж, як можна відзначати зимові свята без ялинки? Більшість обирає живу ялицю. Останні кілька років стало популярним встановлювати її в кішкерті (тобто в квітнику). Вбирають символ різдвяно-новорічних свят по-різному: одні вішають різні кульки (“що маємо, тим і прикрашаємо”, – прим.авт.), – інші ретельно обирають кожну іграшку в одному-двох кольорах, а дехто просто вішає багато гірлянд. Якщо пройти ввечері по вулиці, то дух захоплює від різнобарв’я, яке майорить в кожному дворі.

Під стіл, за яким відбуватиметься свята вечеря, під стіл кладуть солому та горіхи. Вони залишаються тут до самого Водохреща.

В переддень Різдва Христова господині готують 12 пісних страв. Зазвичай це оселедець, смажена та копчена риба, можу бути консерви з більш дорогих сортів риби або трішки червоної риби. Обов’язково кладуть на стіл гриби: мариновані, тушковані, смажені. Крім того, подаються мариновані овочі, смажена або запечена картопля, домашній компот чи сік. Неодмінно подається суп з квашеної капусти з сушеними грибами. Іноді до нього додають перлову крупу. В деяких сім’ях готують картопляний салат: відварену в мундирі картоплю чистять та ріжуть кільцями, змішують з нарізаною цибулею приправляють соусом (оцет, вода, трішки солі та цукру). Головною стравою можуть бути бобальки або кутя. Бобальки являють собою попередньо запечені кульки з пісного тіста, які опускають в гарячу воду, а далі обкатують в макові з цукром та соняшниковою олією.

Перед початком вечері вся родина обов’язково молиться. Потім коже отримає по шматочку часнику з медом. При цьому приговорюють “Аби ти був/була здоровий/здорова, як сейсь часник, і аби тебе люди любили, як бджоли мед”.

Наприкінці вечері кожен з присутніх за столом має задути свічку. Всі уважно слідкують за тим, куди піде дим. Якщо він піднімається високо, то це символізує довге життя, якщо тягнеться до дверей, то це передвісник скорої смерті.

Вважається, що воду, якою помили посуд після святої вечері, не можна виливати до ранку.

Про те, як відзначається власне Різдво Христове, читайте в нашій наступній публікації.

Карпатський Оглядач