Економіка

Рух коштів через кордони – чи варто зупиняти?

Хелене Рей з Лондонської бізнес школи розповіла про плюси і мінуси міжнародної фінансової інтеграції. Си можна регулювати рух коштів через світові кордони?

Міжнародний капітал являє собою прямі іноземні інвестиції, інвестиції у цінні папери, міжнародні банківські кредити. Якщо економіка країни має низьку продуктивність і погані інвестиційні можливості через демографію чи старіюче населення, вона може інвестувати в інші частини світу, де продуктивність вища. Завдяки інвестуванню у різні регіони можна знизити свої ризики і отримати вигоду від диверсифікації.

Але у міжнародних фінансових потоків є негативна сторона. Вона пов’язана з глобальними фінансовими циклами, які впливають на країни, що інтегровані у міжнародні фінансові ринки. Значні міжнародні потоки капіталу можуть рухатися одночасно. Багато інвесторів схильні інвестувати в одне місце і в один час. Через це на ринку з’являється багато кредитних коштів, ліквідності. Втім, це може бути несвоєчасним, призвести до надто швидкого і надмірного зростання цін на активи і призводити до перегрівання ринків.

Основне, що може становити проблему – це надто мінливі короткострокові потоки капіталу. Наприклад, швидкий притік кредитів може спричинити кредитний бум і зростання споживання, але потім фінансову кризу, якщо потік кредитів різко скорочується. В хороші часи створюється більше кредиту, «кредитне плече» збільшується і ви нарощуєте більше боргів. А у погані часи все відбувається навпаки.

Для внутрішнього вирішення цієї проблеми можна застосувати макропруденційні інструменти для запобігання перегріванню ринків. А на міжнародному рівні можна регулювати кредитне плече фінансових посередників. Це запобігає зайвій мінливості у створенні кредитів через зміну глобальних фінансових циклів.

У жодному випадку не потрібно закривати свої кордони для міжнародних потоків капіталу. Особливо для довгострокового капіталу, такого як прямі іноземні інвестиції чи купівля компаній. Але варто бути обережнішим з “гарячими” короткостроковими грошима, коли вони надмірно піднімають ціни на активи і призводить до перегрівання економіки. Коли економіка перегрівається і з’являється ризик кризи, можна використати більше регулювання.

VoxUkraine Ukr/Ru