Цей день в історії

Роберт Кох – відкривач збуджувача туберкульозу

Відкриття певної хвороби зовсім не означає, що до цього її не існувало, однак це значно полегшило пошуки ефективних методів боротьби з нею. Це стосується і відомого нам туберкульозу.

Роберт Кох народився 11 грудня 1843 року в Клаусталь-Целлерфельді. Він був третьою дитиною у сім’ї з одинадцяти дітей гірничого інженера. Після закінчення в 1862 році гімназії поступив у Геттингенський університет, де протягом двох семестрів вивчав природничі науки, фізику і ботаніку, а потім медицину. Після отримання диплому Кох працював у різних містах Німеччини. Приватну практику перевала франко-прусська війна 1871 року – добровільно ставши лікарем польового госпіталю, Кох займався лікуванням, зокрема холери і тифу.

У 1881 Кох публікує роботу “Методи вивчення патогенних організмів”, в якій описує спосіб вирощування мікробів на твердих поживних середовищах, що дало можливість ізолювання і розпочати вивчення чистих бактеріальних культур. Згодом Роберт Кох починає вивчення туберкульозу на базі медичних матеріалів хворих берлінської клініки Шаріте. 24 березня 1882 року він оголосив про те, що зумів виділити бактерію, що викликає туберкульоз. У своїх публікаціях Кох виробив принципи “одержання доказів, що той чи інший мікроорганізм викликає певні захворювання”. Ці принципи досі лежать в основі медичної мікробіології.

У 1885 році, ставши професором Берлінського університету і директором новоствореного Інституту гігієни, Кох продовжує дослідження туберкульозу, зосередившись на пошуках способів лікування хвороби, який був знайдений в 1890 році – він виділив стерильну рідину, що містить речовини, вироблювані туберкульозною паличкою протягом її життєдіяльності – туберкулін, який викликав алергійну реакцію у хворих туберкульозом. Незважаючи на те, що туберкулін виявився недієвим при лікуванні хвороби, туберкулінова проба стала використовуватися в діагностиці туберкульозу, що зіграло велику роль у боротьбі з туберкульозом у корів.

За “дослідження і відкриття, що стосуються лікування туберкульозу” Роберт Кох був удостоєний Нобелівської премії з фізіології і медицини у 1905 році. Він був визнаний гідним багатьох нагород, у тому числі прусського Ордену Пошани, почесних докторських ступенів університетів Гейдельберга і Болоньї, став іноземним членом Французької академії наук, Лондонського королівського наукового суспільства, Британської медичної асоціації.

Помер Роберт Кох 27 травня 1910 року в Баден-Бадені від серцевого нападу на 67-у році життя.

Цей день в історії