Економіка

Реформа оподаткування підприємств – “швидка допомога” для бізнесу (ІНФОГРАФІКА)

Економіка підприємства залежить від багатьох чинників: ситуації на ринку, інвестиційного клімату тощо. Крім цього, суттєвий вплив на це чинять і податки на прибуток, які є немалими.

Ледь не єдиним джерелом фінансового розвитку компаній є прибуток, який вони отримують

Податкова система в Україні виконує виключно фіскальну функцію. Хоча може і повинна виконувати стимулюючу, де можуть зростати можливості для бізнесу і надходження до Держбюджету.

Ось кілька пропозицій податкових змін.

 

Податок на виведений капітал (на дивіденди) замість податку на прибуток

Уявіть, як змінився б бізнес-клімат в Україні, якщо з 1 січня 2018 р. компаніям не потрібно буде платити податок на прибуток. Оподатковуватимуться виведені дивіденди та прирівняні до них платежі.

Наскільки спроститься звітність, робота з податковими органами, зокрема при перевірках. Крім того, який обсяг обороту зможе повернутися в легальне поле, якщо не буде необхідності оптимізувати оподатковуваний прибуток. Обсяг прибутку “в тіні” оцінюється в 120 – 300 мільярдів гривень або 4-11% ВВП 2017Е (оцінки МЕРТ, Українського Інституту Майбутнього).

Інвесторам не доведеться сплачувати податок до того моменту, поки не забирають гроші з бізнесу. Поки гроші залишаються в компанії, вони є її оборотним капіталом, дозволяють збільшувати торговий оборот, використовувати ресурс для створення нових виробництв, нових робочих місць.

Таке рішення на сьогоднішній день є найефективнішим, а сам ефект ми побачимо вже в 1-му кварталі 2018 року

За 5 років, за оцінками Українського Інституту Майбутнього, сукупний обсяг тільки внутрішніх додаткових інвестицій в економіку складе 500 – 600 мільярдів гривень або $ 15 – $ 20 мільярдів.

Джерело: оцінки Ukrainian Institute for the Future

Додатковий приріст реального ВВП України (понад прогнозоване зростання МЕРТ) в перспективі 5 років складе від 0,8% до 1,9% в рік.

Джерело: МЕРТ, оцінки Ukrainian Institute for the Future

Однак крім очевидних плюсів, які будуть видні вже на початку першого року реформи, є свої особливості введення податку на виведений капітал.

Упродовж перших 2-3 років ми зіткнемося з недоотримання бюджетом через відсутність надходжень від податку на прибуток. Ці суми можуть бути легко компенсовані за кошти, отримані від скорочення держвидатків.

Найголовнішим компенсатором стане українська економіка, яка:

  1. отримає імпульс від додаткових інвестицій;
  2. буде виходити з тіні при скасуванні податку на прибуток.

Це дозволить фінансувати недоотримані кошти через додатковий ПДВ, який сплачуватиметься з кожної операції купівлі-продажу, зокрема при придбанні обладнання.

За оцінками Українського Інституту Майбутнього, в перший рік реформи недоотримана сума Бюджету складе 23 мільярдів гривень або $ 0,8 мільярда (з урахуванням прямих надходжень від податку на виведений капітал і додаткового ПДВ).

Ця сума становить всього 2% Бюджету, тобто знаходиться в межах статистичної похибки.

Компенсатором можуть стати також зовнішні позики, які можна почати віддавати з четвертого року старту реформи за кошти, отримані від збільшення бюджетних надходжень. Напередодні, Україна залучила $ 3 мільярди на зовнішніх ринках, із яких $ 800 мільйонів вистачило б для покриття дефіциту Бюджету від заміни податку на прибуток податком на виведений капітал.

Починаючи з 4-го року Бюджетні надходження значно зростуть і перевищать потенційні суми надходжень від податку на прибуток.

Джерело: оцінки Ukrainian Institute for the Future

Це класична інвестиційна модель, де на початковому етапі ми робимо інвестиції в успішне майбутнє країни, а з четвертого року повернення на інвестиції значно перевищує потенційні надходження від податку на прибуток.

Термін повернення інвестицій складе 5-6 років, що для нових великих проектів вважається відмінним результатом. Зазвичай такі проекти окупаються за 10-15 років, ті ж інфраструктурні проекти — за 20-30 років.

Український Інститут Майбутнього