Цей день в історії

Релігія VS Чаклунство. Салемські відьми

10 червня 1692 року рішенням суду міста Салем була повішена Бріджет Бішоп, визнана судом винною у чаклунстві. Всього під час «полювання на відьом» в колонії Массачусетс було страчено 19 чоловік, і близько 200 було ув’язнено.

 
Місто Салем було засноване в 1629 року англійськими пуританами. Зима 1691-92 років виявилася для жителів міста дуже важкою – неврожай, хвороби, напади індіанців. Будучи релігійними людьми, пуритани пояснювали втрату врожаю, домашньої худоби, смерть дітей, землетрусу і погану погоду гнівом Бога. Патріархальний уклад життя пуритан передбачав повне підпорядкування жінок чоловікам, які вважали їх особливо піддатливими впливу диявола. Тому, коли в січні 1692 року у дочки і племінниці пастора були виявлені симптоми невідомої хвороби і місцевий лікар, випускник Гарвардського коледжу, пояснив їх впливом відьом це було сприйняте жителями Салема як цілком резонним.
1 березня за підозрою у чаклунстві були заарештовані три жінки – служниця-рабиня пастора, жебрачка і сусідка пастора, з якою він мав майновий спір. У березні було заарештовано ще чотирьох жінок, а в квітні – ще кілька людей, в тому числі і чоловіки жінок, звинувачених у чаклунстві, а також колишній пастор місцевої церкви. У травні губернатор Вільям Фіпс призначив склад суду, в якому головувала людина без юридичної освіти. Головним доказом проти звинувачених служили твердження потерпілих про те, що їм являвся дух звинуваченої людини, а основною дилемою для суду стала суперечка чи дає людина дозвіл дияволу використовувати її образ.
2 червня суд визнав винною Бріджет Бішоп, яку було повішено 10 червня. Протягом липня – вересня 1692 року було повішено ще 18 чоловік, одна людина, 80-річний фермер Жиль Корі, був розчавлений камінням під час тортур, і ще двоє померли у в’язниці. Серед обвинувачених були не тільки жителі Салема, а й сусіднього містечка Топсфелд, а також Бостона. Всього під час «полювання на відьом» було заарештовано від 175 до 200 чоловік.

Меморіальна дошка, присвячена першій жертві Салемського «полювання на відьом»

Меморіальна дошка, присвячена першій жертві Салемського «полювання на відьом»
Процеси переслідування людей, звинувачених у чаклунстві, вдалось припинити за активного втручання глави Гарвардського коледжу Інкріса Матера, який заявив, що суд не повинен розглядати як докази «бачення» жертв – йому належить відомий вислів «нехай краще десять відьом уникнуть покарання, ніж один невинний буде покараний». Завдяки його ініціативі губернатор Массачусетсу розпорядився не використовувати «бачення» як докази, припинити арешти і відпустити 28 з 33 обвинувачених, арештованих на підставі «бачень». Решту обвинувачених були помилувані губернатором у травні 1693 року.
У 1697 році судді Салемського процесу визнали свою помилку, в 1702 році рішення суду було визнано незаконним, а в 1957 році Співдружність Массачусетса остаточно постановила скасувати вироки всім засудженим під час цих процесів. У 1992 році в Салемі було встановлено пам’ятник жертвам полювання на відьом.
Джерело: http://www.jnsm.com.ua