Цей день в історії

Підписання Північно-атлантичного пакту

Після завершення другої світової війни питання безпеки було як ніколи актуальним, оскільки керівники багатьох країн не хотіли допустити повторення збройного конфлікту в світовому масштабі.

Країнами-засновницями НАТО були США, Великобританія, Франція, Італія, Бельгія, Нідерланди, Люксембург, Канада, Данія, Ісландія, Норвегія та Португалія. 4 квітня 1949 року представники цих країн підписали Північно-атлантичний пакт (НАТО) про воєнно-політичний союз, що ставив за мету колективний захист демократичних свобод і протидію комуністичній експансії.

У 1952 році до НАТО приєднались Греція і Туреччина, у 1955-у – ФРН. Цього ж року східноєвропейські країни на противагу НАТО створили свою військово-політичну організацію – Варшавський договір, – в котрій домінуючу роль відігравав Радянський Союз. У 1966 році, звинувативши США у порушенні умов договору 1949 року, з віськових структур НАТО вийшла Франція.

Суттєве розширення НАТО відбувалося починаючи з 1980-х рр. Так, у 1982 році до Північно-атлантичного пакту приєдналася Іспанія, у 1990-у об’єднана Німеччина зайняла місце ФРН, а в 1999-у до НАТО вступили Угорщина, Чехія і Польща, колишні члени Варшавського договору, котрий саморозпустився за вісім років до того; у 2004-у – Болгарія, Латвія, Литва, Румунія, Словаччина, Словенія, та Естонія, а в 2009-у – Албанія та Хорватія.

У 2010 році була прийнята нова стратегічна концепція “Активна участь, сучасна оборона”, в якій визначено три найважливіших задачі НАТО в новій геополітичній ситуації, а саме: колективна оборона, врегулювання криз та безпеку на основі співпраці.

Єдиною країною, що не має своїх регулярних військ, залишається Ісландія. Такий статус ця держава має вже понад п’ятдесят років.

Відразу після розпаду Радянського Союзу Україна вступила до Ради північноатлантичного співробітництва. Саме наша країна стала першою країною СНД, яка 8 лютого 1994 стала учасницею програми Партнерство заради миру. 9 липня 1997 року в Мадриді була підписана Хартія про особливе партнерство між Україною та Організацією Північноатлантичного Договору. Була заснована Комісія Україна-НАТО (КУН) як головний механізм двостороннього діалогу відповідно до хартії. У 1998 році в рамках КУН була створена Спільна робоча група Україна-НАТО, яка займалася питанням оборонної реформи.

У 2002 році президент України Леонід Кучма зробив офіційну заяву про намір стати членом НАТО. За кілька місяців, 11 січня 2003 року було створено Національний центр з питань євроатлантичної інтеграції України. Він був ліквідований 2 квітня 2010 року Віктором Януковичем. 18 вересня 2014 року під час виступу у Конгресі США президент Петро Порошенко закликав надати Україні статус союзника поза НАТО, а через три місяці заявив, що питання вступу України до НАТО вирішуватиметься через 5-6 років на референдумі, коли країна буде відповідати категоріям та стандартам цього альянсу.

Цей день в історії