Культура

Публічна школа іконопису в Ужгороді: засновники, історія, успіхи (ФОТО)

Протягом п’яти років в Ужгороді діє монастир ордену братів менших капуцинів. Розташований він на базі колишньої котельні в Новому районі.

Перші ченці приїхали до Ужгорода з Польщі на запрошення єпископа Мукачівської греко-католицької церкви владики Мілана. Невдовзі з’явилася парафія Пресвятої Євхаристії й розпочали будівництво монастиря Стрітення Господнього, який став першим у світі монастирем капуцинів візантійського обряду.

За словами ігумена Адама Трохимовича, чия родина походить з Тернопільщини, орден капуцинів покликаний допомагати там, де є потреба. Тому капуцини завжди поселяються серед людей. Однією із родзинок монастиря капуцинів в Ужгороді є школа іконопису, до якої можуть записатися всі охочі. Навіть відсутність досвіду малювання не має вас зупиняти!. За п’ять років навчання пройшли близько 300 учнів, третина з яких продовжила малювання.

“Школа іконопису – це не тільки фахові знання, але й духовна робота і навіть своєрідний відпочинок”,  – розповідає Отець Адам..

Розпочиналася школа ще в стінах єпископської резиденції, відтак перейшли до семінарії, а нині діє при їхньому монастирі. Раніше практикували навчання протягом одного тижня. За цей час приїжджі опановували певні ази малювання, окрім того, пізнавали духовну культуру краю – дерев’яні та муровані храми, зразки іконопису тощо. До школи приїжджало навіть чимало іноземців.

Зараз ченці набирають невеликі групи від 4 до 12 чоловік і займаються кілька разів на тиждень. Теоретично ікону можна намалювати за 30 годин, але у кожного виходить по-різному.

“Метою ікони є молитва, це наче вікно через яке людина зустрінеться з Богом. Нині іконопис переживає відродження, бо в людей відчувається духовна спрага. А через мистецтво вони зустрічаються з Богом”, – зазначає отець Адам.

Наймолодшому вихованцю школи 13 років, а найстаршому – 70. Але зазвичай приходять люди зрілого віку, котрі мають змогу присвятити час своєму розвиткові. Малюють на спеціально для цього підготованих липових дошках,. Використовують натуральні пігменти – охру, золу, змелені кісточки винограду тощо. Їх змішують із яєчним жовтком, вином та водою. Використовують техніку сухої кісточки. Спочатку вчать найпростішого, а згодом ускладнюють завдання.

Богдана Бушко, студентка коледжу мистецтв, завершила першу свою ікону й планує продовжувати їх малювати, бо відчуває радість від такого творення. Дівчина зізнається, що малювання ікон складається з понад 20 етапів. Їй найбільше подобається процес, коли від темних тонів йдуть до світлих, бо ікона – це світло.

Отці-капуцини кажуть, що не слід кожну ікону оцінювати лише з естетичного погляду, адже їхні автори проходять складний духовний шлях, внутрішню еволюцію. Охочих навчитися малювати ікони настільки багато, що капуцини навіть відмовилися від публічних оголошень про набір слухачів.

За матеріалами Uzhgorod.net.ua.

Залишити коментар