Цей день в історії

Продовження будівництва Панамського каналу

Розвиток міжнародних відносин, зокрема торгівлі, вимагає пошуку нових шляхів комунікації.

Перші плани будівництва каналу, що мав з’єднати Тихий і Антлантичний океан, відноситься до XVI століття, але король Іспанії Філіп II наклав заборону на розгляд подібних проектів, оскільки “що Бог поєднав, людина роз’єднати не може”. Зростання міжнародної торгівлі на початку XIX століття відновило інтерес до ідеї побудови каналу.

Розглядалося два варіанти його побудови – через Нікарагуа і Панаму. Перевагами першого варіанту були рівнинна місцевість, близкість США, як головного інвестора, невелика ділянка, 45 км, землерийних робіт; Панамський перешийок був дещо ширшим (65 км) і великою перешкодою були гірські пасма, що його вкривали. У 1889 році спеціально створена Нікарагуанська компанія підписала відповідні угоди з Нікарагуа і Коста-Рікою і розпочало будівництво. Однак, в 1894 році із-за недостатнього фінансування роботи були практично припинені.

Панамський канал

У1881 році розпочалося будівництво Панамського каналу французькою компанією Фердинанда де Лессепса, котрий в 1869 році успішно завершив будівництво Суецького каналу. Але погана конструкторська розробка проекту, фінансові проблеми і жалюгідні умови праці привели в 1889 році до банкрутства компанії Лессепса і будівництво каналу було відновлене лише через три роки вже під керівництвом Філіппа-Жана Буно-Валілли, колишнього головного інженера Лессепса, і до кінця століття велось несистематично і досить повільними темпами.

4 травня 1904 року силами військового міністерства США будівництво Панамського каналу продовжилося. В 1906 році американцями будівництво каналу було призупинене для проведення додаткової інженерно-конструкторської підготовки і подолання тропічних епідемій, що лютували в зоні робіт, і було відновлене в 1909 році. За наступні шість років США інвестували в будівництво близько 400 мільйонів доларів, і 15 серпня 1914 року канал, довжиною 65,2 км (або 81,6 км, якщо враховувати роботи по поглибленню дна на обох кінцях каналу) був офіційно відкритий для судноплавства.

Цей день в історії