Цей день в історії

Проголошення незалежності Фінляндії

Дана країна тривалий час перебувала під владою Російської імперії. Процес набуття незалежності відбувався на тлі революційних подій 1917 року.

Фінляндія увійшла до складу Російської імперії за підсумками Російсько-шведської війни 1808-09 років, ще до завершення якої 17 червня 1808 року Олександр I видав маніфест про її приєднання на правах автономного князівства. Революційні події 1905-го року змусили царя Миколу II відмінити більшість нововведень і завдяки політичній активності чисельних фінських партій в 1907 році Фінляндія першою в Європі надала жінкам рівне з чоловіками виборче право і вони першими в світі взяли участь у виборах. Після поразки революції 1905-го року на території Фінляндії було введене воєнне правління, відмінене лише з початком Лютневої революції.

Після того як Микола II зрікся престолу і претендентів на титул Великого князя Фінляндського не знайшлось, 18 липня 1917 року парламент Фінляндії, посилаючись на закон про правління 1772 року, проголосив незалежність Великого князівства Фінляндського від Російської імперії в усіх питаннях внутрішньої політики. Цей закон був відхилений Тимчасовим урядом, Хельсінкі були окуповані російськими військами і у вересні був призначений новий генерал-губернатор. Однак, наступного дня після Жовтневого перевороту, парламент Фінляндії проголоив себе вищою владою в країні і сформував уряд – сенат на чолі із Пером Евіндом Свінгувудом.

4 грудня 1917 року сенат подав проект нової конституції і 6 грудня 1917 року, коли парламент почав її розгляд, Свінгувуд оголосив звернення сенату «До народу Фінляндії», в якому Фінляндія проголошувалась республікою. Цього ж дня парламентом більшістю голосів (100 проти 88) була прийнята “Декларація незалежності” і звернення до Установчих зборів Росії.

Цей день в історії