Цей день в історії

Проголошення Веймарської республіки

Прийняття нової конституції має велике значення в житті держави. Це тягне за собою рід змін як на законодавчому рівні, так і в суспільстві в цілому. Згадана ситуація мала місце в Німеччині в 1919 році.

3 листопада 1918 року в місті Кіль почалось повстання моряків та місцевих робітників. Протягом кількох наступних днів в усіх великих німецьких містах були створені Ради робітничих і солдатських депутатів. 8 листопада в Берліні були захоплені Військове міністерство, Імперську канцелярію, міську комендатуру, будівлю Генерального штабу і Управління військово-морського флоту. Через це рейхсканцлер Максиміліана Баденський самовільно оголосив про усунення імператора Вільгельма II від престолів Пруссії та всієї імперії, а також про власну відставку та призначти новим канцлером лідера соціал-демократів Фрідріха Еберта.

28 листопада кайзер Вільгельм оголосив про зречення від престолів. Останнє стало формальним завершенням Листопадової революції. У січні 1919 року крайні ліві, які відкололись від соціал-демократів і комуністи підняли у Берліні повстання, в якому взяло участь до 150 тисяч чоловік. Для його придушення були застосовані урядові війська, а лідери повстанців, Роза Люксембург і Карл Лібкнехт, були схоплені 15 січня і розстріляні.

19 січня 1919 року відбулися вибори, а 6 лютого – перше засідання Установчих зборів в Національному театрі Веймара. Головним їх завданням було прийняття нової демократичної конституції. Відповідальність за підготовку базового проекту конституції взяв на себе ліво-ліберальний політик Гуго Прейсс. Згодом він  отримав посаду рейхсміністра внутрішніх справ. Хоча конституція і мала по-справжньому демократичну основу, вона була сприйнята більшістю як компроміс, обумовлений участю в її розробці партій, які дотримувалися протилежних позицій і відбивали різні інтереси. 31 липня 1919 року Веймарська конституція в своєму остаточному варіанті була прийнята Веймарським установчими зборами і 11 серпня була підписана рейхспрезидентом Фрідріхом Ебертом.

Цей день в історії