Цей день в історії

Проголошення “Акту про Унію” між Англією та Шотландією

Країна з найстабільнішою економікою. багатою історією та вражаючою красою відомих всьому світу міст пройшла тернистий шлях до такої практично ідеальної картини. Яка ж історія її становлення?

Після унаслідування шотладським королем Яковом VI англійського престолу від його тітки королеви Єлизавети I в 1603 році, Англія і Шотландія близько ста років очолювалися одним монархом, залишаючись при цьому незалежними державами.

У 1654 році, після втановлення диктатури, Олівер Кромвель видав ордонанс про повне державне злиття Англії і Шотландії, проте зі вступом на престол в 1660 році Карла II Стюарта суверенітет Шотландії був відновлений. Союз Англії і Шотландії став знову актуальним після Славної революції 1688 року, коли у Шотландії різко погіршився економічний стан, а Англія була стурбована спробами Франції впливати на політично нестабільну Шотландію.  Проте політична криза в Англії, викликана тривалою Війною за іспанську спадщину, і загострення економічної кризи в Шотландії змусили обидві країни на початку XVIII століття перейти до практичних кроків з реалізації унії. Під егідою англійської королеви Анни в 1702 році парламенти обох країн почали підготовку союзного договору, який був узгоджений через чотири роки. Основні труднощі, які довелось тривалий час урегульовувати, стосувались спадкоємності шотландського престолу, рівноправного доступу Шотландії на ринки Англії і особливостей шотландської юридичної системи.

Договір був підписаний 22 липня 1706 року і протягом наступних декількох місяців був затверджений парламентами двох країн. Він, зокрема, перебачав, що Англія і Шотландія зливаються в єдине королівство під назвою «Великобританія», успадкування престолу в новому королівстві буде відбуватися на підставі англійського Акту про престолонаслідування 1701 року, нове королівство буде мати єдиний Парламент з рівними правами представників обох країн, збережеться особлива юридична система Шотландії і будь-які закони Англії і Шотландії, що суперечать умовам Договору, оголошуються такими, що втратили законну силу.

1 травня 1707 року “Акт про Унію” набув чинності і парламенти Англії і Шотландії об’єдналися в єдиний парламент Великобританії. Була також спроба перейменувати Англію і Шотландію в Південну і Північну Великобританію, але ця ідея не знайшла широкої підтримки. Ірландія, третій член королівства Британії, не була включена до нового союзу і формально-юридично не підпорядковувалася Великобританії до 1784 року, увійшовши до єдиної держави лише в 1801 році.

Цей день в історії