Цей день в історії

Прихід до влади Наполеона Бонапарта

З цього дня у Франції почалися зміни, що завершилися масштабною війною.

Успішні реформи, економічна стабільність і переможне завершення війни з Другою коаліцією дали можливість Наполеону у 1802 році стати довічним консулом, а ще через два роки змінити конституцію, за якою він 18 травня 1804 року був проголошений імператором Франції.

Церемонії коронації, яка відбулася 2 грудня 1804 року, передувала серйозна підготовка до свята в стилі Цезаря – по всьому Парижу вікна багатіїв були завішані знаменами і килимами, архітектори Персьє і Фонтень ліквідовували пошкодження, нанесені революцією собору Нотр Дам, і декорували його в імперському стилі, ювелір Мартін-Гійом Бьенне виготовив золоту корону в середньовічному стилі замість втраченої під час революції корони Карла Великого і золотий лавровий вінок, а ювелір Марі-Етьєн Ніто – коронаційну тіару для дружини імператора.

Папа Пій VII благословив регалії і державу, помазав святою оливою і поклав на вівтар. Як тільки він вимовив «Отримують імператорську корону …», Наполеон несподівано повернувся, жестом дав зрозуміти йому, що знає, що робити далі і сам надів на себе «корону Карла Великого», яку потім замінив на золотий лавровий вінок. Після того як Пій VII вимовив «Імператор назавжди!» Наполеон коронував Жозефіну, яка стала перед ним на коліна. Цей момент відображений на знаменитій картині Жака Луї Давида, яку було створено на замовлення Наполеона.

Як імператор Наполеон переміг Австрію і Пруссію, ліквідував Священну Римську імперію, оголосив морську блокаду Великій Британії і на 1807 рікволодіння Франції простягалась від Ельби на півночі до середини Італії на півдні і від Піренеїв на заході до Далмації на сході, а на решті Західної Європи були створені залежні від Наполеона королівства, в яких правили члени його сім’ї.

Територіально урізані Австрія, Пруссія і переможена у кількох битвах Росія були змушені підписати Тільзитський мир, порушення якого Росією привело до Франко-російської війни 1812 року. Поразка у ній стала початком падіння Наполеона – того ж року було втрачено Іспанію, а у 1814-у Франції було завдано нищівної поразки від країн антифранцузької коаліції і 1 квітня 1814 року тимчасовий уряд позбавив Наполеона I влади. Висланий на острів Ельба, Наполеон згодом втік до Франції, сформував нову армію, з якою здобув ряд перемог, допоки 18 червня 1818 року під Ватерлоо не зазанав останньої розгромної поразки від союзних антифранцузьких військ.

Цей день в історії