Цей день в історії

Прихід до влади Вінстона Черчіля

В умовах Другої світової війни вихід на арену нового політика був особливо доленосним для життя країни.

Свою політичну кар’єру Вінстон Черчілль розпочав у 1900 році, коли 26-літнім був обраний до Палати громад від Консервативної партії. Через чотири роки він перейшов до Ліберальної партії, з якою у 1908 році став міністром торгівлі, в 1910-у – міністром внутрішніх справ, в 1917-у – міністром військового постачання, в 1918-у – воєнним міністром і міністром авіації, в 1921-у – міністром у справах колоній.

У 1924 році Черчілль знову повернувся до консерватрів, зайнявши пост Канцлера казначейства, однак після їх поразки в 1929 році усамітнився, відійшов від роботи в партії, зайнявшися літературною творчістю і написанням мемуарів. У цей період він виступав з критикою намірів уряду Британії надати Індії хоча б якусь форму самоврядування, застерігав Лігу націй від протидії японській агресії в Манчьжурії, вважаючи Японію здатною протистояти СРСР в Азії, як і комуністичній загрозі в цілому, основним форпостом проти якої в Європі Черчілль вважав режим Муссоліні в Італії.

Незважаючи на те, що дії Гітлера на посту канцлера Черчілль оцінював як спробу повернути велич німецької нації, він першим після окупації Рейнської області, висловився за створення міністерства оборони Британії і за економічну блокаду Рейху, що не було підтримано урядом. Політика умиротворення Гітлера, яку сповідувало керівництво Консервативної партії, стала об’єктом постійної критики Черчілля, та попри це 3 вересня 1939 року, в день, коли Великобританія оголосила війну Німеччині, він був призначений першим лордом Адміралтейства (керівником Військо-морського флоту) в кабінеті Невілла Чемберлена.

Черчілль виявився єдиним, хто виступав за упереджувальні військові дії у Скандинавії, однак не знайшов підтримки і 9 квітня 1940 року Данія та Норвегія були окуповані Німеччиною. Після чергового фіаско своєї нерішучої політики Чемберлена подав у відставку 10 травня 1940 року, за кілька годин до німецького вторгнення у Францію. Попри те, що Вінстон Черчілль був вкрай непопулярний у Консервативній партії, за рекомендацією саме Чемберлена король Георг VI 10 травня 1940 року призначив його прем’єр-міністром коаліційного уряду. Песимістично налаштований щодо готовності країни до війни, тим не менш Черчілль відкинув ідею пошуку шляхів до перемир’я і 13 травня 1940 року виголосив свою знамениту промову в Палаті громад, в якій пообіцяв британцям «Кров, важку працю, сльози і піт» на шляху до перемоги над Німеччиною.

Промови і радіопередачі Черчілля допомогли надихнути країну на опір, коли Британська імперія півтора роки практично самотужки воювала проти Німеччини. Згодом він знайшов спільну мову з Франкліном Рузвельтом і Йосифом Сталіним і став одним з лідерів антигітлерівської коаліції держав, що у Другій Світовій війні розбили країни осі РимБерлінТокіо і їх сателітів.

Цей день в історії