Цей день в історії

Придбання Луїзіани США: ціна питання

На сьогоднішній день на території колишньої Луїзіани розташовані 7 штатів.

Луїзіана набула статус іспанської колонії в 1762 році. У 1795 році між Іспанією і США був підписаний договір, за умовами якого американці отримали право торгівлі через Новий Орлеан, місто, яке завдяки своєму географічному положенню контролював торгівлю і судноплавство через річку Міссісіпі; американці також отримали право судноплавства по Міссісіпі, одну з головних водних артерій Північної Америки.

У 1800 році, із-за загрози війни з Францією, таємною угодою Іспанія поступалася Луїзіаною Франції. США дізналися про це лише через рік. Керівництво відправило до Парижу посланця з метою обговорення можливості придбання Нового Орлеану і його околиць.

1802 рік складався для Франції вкрай невдало – на острові Санто-Домінго (нині – Гаїті) спалахнуло повстання рабів, що змусило французів евакуюватися з острова; в Європі стала неминучою війна з Великобританією. Розуміючи, що у Франції недостатньо сил в Америці, щоб втримати Луїзіану від зазіхань Великобританії, Наполеон вирішив зосередитися на підготовці до війни і віддав розпорядження повідомити США, що Новий Орлеан може бути проданий з усією Луїзіаною.

Це застало американців зненацька, проте сума угоди їх налаштувала оптимістично – США були готові заплатити за Новий Орлеан 10 мільйонів доларів, а французи запропонували купити Луїзіану, яка по території вдвічі перевищувала тодішні США, лише за 15 мільйонів. Представники США і Франції остаточно узгодили всі домовленості про купівлю 30 квітня, а 2 травня угода була підписана американським дипломатом Робертом Лівінгстоном і міністром фінансів Франції Франсуа де Барбе-Марбуа – ціна одного акру землі обійшлась США в 3 центи (7 центів за гектар).

Сенат США затвердив угоду в липні 24-а голосами за і сімома проти, державні заклади Франції залишили Луїзіану в грудні 1803 році, і 10 березня 1804 року відбулася офіційна церемонія її передачі під юрисдикцію США. Луїзіана була перетворена на Територію Орлеан і до 1819 року відбувалося узгодження кордонів із Іспанією. Оскільки США придбали у Франції лише право на територію, американському уряду довелося повторно викуповувати і відвойовувати нові землі у індіанців майже до кінця ХІХ століття. Остаточна вартість угоди, включаючи вартість по кредитам, склала 23 213 568 доларів, 15 з яких склало погашення боргу Франції.

Практично одразу почалося освоєння Луїзіани – всі зацікавлені у переселенні могли отримати землю по ціні від 20 центів до півтора долара за гектар. Рівно через 9 років перший штат, що виділився з придбаної території, – Луїзіана – став 18-м у складі США.

Цей день в історії