Цей день в історії

Президентство Леоніда Кучми: другий термін

Його правління увійшло в історію знаковими подіями. А його фраза “Я хочу подивитися на Україну без Кучми разом з вами” певний час була крилатою.

Свою політичну кар’єру Леонід Кучма розпочав у 1990 році. Тоді його обрали депутатом першого скликання Верховної Ради України, в котрій він став одним з лідерів неофіційної групи “червоних директорів”. За їх підтримки у жовтні 1992 року він став прем’єр-міністром України з надзвичайними повноваженнями. У липні 1994-го переміг на дострокових виборах Президента України.

Найсильнішим опонентом Кучми на наступних виборах був лідер Народного руху України В’ячеслав Чорновіл, загибель якого в 1999 році призвела до розпилення сил опозиційних партій, які не змогли висунути єдиного кандидата, і переможцями першого туру 31 жовтня стали Леонід Кучма. За нього проголосувало 9 598 672 осіб (36,49%) і перший секретар Центрального Комітету КПУ Петро Симоненко (5 849 077 голосів, 22,24%). Перед другим туром виборів був розіграний сценарій протистояння конструктивного, в міру прозахідного президента проти комуністичної загрози реваншу і у другому турі 14 листопада 1999 року Леонід Кучма отримав підтримку вже 15 870 722 виборців (56,25%) за рахунок тих регіонів, жителі яких традиційно голосували проти нього на виборах п’ятирічної давнини і під час першого туру.

Другий період правління Кучми з самого початку супроводжувався численними конфліктами і скандалами – в січні 2000 року через блокування опозицією роботи Верховної Ради її довелось проводити за межами парламенту, в березні почалася дворічна акція протестів “Україна без Кучми”. Ініційований ним референдум про запровадження в Україні двопалатного парламенту, скорочення кількості депутатів та позбавлення їх недоторканності не вдалося імплементувати через зникнення у вересні 2000 року опозиційного журналіста Георгія Гонгадзе, в чому був звинувачений особисто Кучма, за чим у листопаді стався “касетний скандал”, коли були оприлюднені записи прослуховування у кабінеті Кучми.

Цей день в історії