Цей день в історії

Представлення мережі World Wide Web (WWW)

За допомогою доступу до світової мережі ми маємо змогу миттєво знайти будь-яку інформацію, передати дані чи просто поспілкуватися з друзями.

Тімоті Бернерс-Лі народився у 1955 році в Лондоні в родині математиків, які свого часу працювали над одним із перших повністю електронних комп’ютерів “Manchester Mark I”. По закінченні Оксфорда Тім працював програмістом у кількох компаніях і в 1979 році став консультантом з програмного забезпечення в Європейській лабораторії з ядерних досліджень (CERN), де того ж таки року написав програму для збору і обробки даних, а згодом – програму для виклику процедур на віддалених комп’ютерах. У 1989 році це лягло в основу його нового проекту, відомого сьогодні як Всесвітня павутина (англ. World Wide Web, WWW), який передбачав публікацію документів, пов’язаних між собою спеціальними посиланнями, що дозволяло б шукати і систематизувати інформацію.

Доповідь про архітектуру такої мережі, призначеної для внутрішніх потреб працівників штаб-квартири CERN у Женеві, Тім Бернерс-Лі зробив 17 травня 1991 року. Згодом він із колегами розробив протокол HTTP, мову HTML та ідентифікатори URI/URL. В рамках цього ж проекту Бернерс-Лі написав перший веб-сервер і перший у світі веб-браузер для комп’ютера NeXT, а також редактор веб-сторінок. 6 серпня 1991 року за адресою info.cern.ch запрацював перший у світі веб-сайт, на якому були викладені ідеї, що лягли в основу Всесвітньої павутини, а з часом з’явився перший каталог посилань на інші сайти мережі.

У 1993 році група студентів університету Іллінойс (США) створили перший графічний браузер, Mosaic, який дозволяв переглядати на вебсторінках не лише текст, але й зображення. Його код ліг в основу веб-браузерів Netscape Navigator та Internet Explorer для операційної системи Windows. До 1995 року Всесвітня павутина стала основним постачальником інформації в інтернеті, фактично об’єднавши для широкої аудиторії ці поняття. В 1997 році, завдяки відкритості мережі та її стандартів, відсутності ієрархічного чи регіонального керівництва, інтернет став одним з найпопулярніших засобів обміну інформацією – до цього часу було зареєстровано більше мільйона доменних імен, а до інтернету було підключено понад 10 мільйонів комп’ютерів.

Цей день в історії