Суспільство

Право вибирати: думка експертів про інклюзивну освіту

Прийняття законопроекту “Про внесення змін до закону України “Про освіту» щодо особливостей доступу осіб з особливими освітніми потребами до освітніх послуг” викликало жваву дискусію в ЗМІ та соціальних мережах. Думки розділилися на “за” та “проти”.

Для того, щоб розібратися в перевагах таких змін в освітньому процесі для дітей з інвалідністю, варто звернутися до думки експертів.

Так, керівниця відділу освіти для дітей з особливими потреба МОН Тетяна Симоненко зазначає: “Інклюзивна освіта – пріоритет держави, про її впровадження йшлося на засіданні Ради реформ. Але її впровадження не означатиме одномоментну ліквідацію всіх інтернатів. Воно не може бути альтернативою. Це поєднання. Спеціальна освіта як раз спрямована на підтримку і розвиток інклюзії в частині надання саме додаткових послуг корекційно-розвиткових без яких дитина з особливими потреба не зможе засвоїти і реалізувати навчальну програму. Право вибору навчального закладу тепер належить батькам. Батьки мають бути свідомі того, що інклюзивна освіта передбачає високий рівень включеності батьків у навчальний процес. Адже це спеціальна школа забезпечує і навчальний і реабілітаційний процес, а звичайна – навчальний, психолого-педагогічний, а якщо потрібна спеціальна медична реабілітація, це лягає на плечі батьків.

“Включення вразливих категорій дітей у звичайний освітній процес має супроводжуватися створенням антибулінгових програм. Часто школярі не готові до включення не схожих на них дітей, саме тому створення превентивних програм є дуже важливим”, — наголосила Лілія Гриневич.

Громадське радіо