Цей день в історії

Початок роботи “Вікіпедії”

15 січня 2001 року відбулось офіційне відкриття інтернет-енциклопедії «Вікіпедія», статті в якій може створювати і редагувати будь-який користувач інтернету. Задумана як інструмент для розвитку іншої енциклопедії, вона пережила основний проект і на сьогодні є найбільшим, найповнішим і найпопулярнішим довідником в історії людства.

«Вікіпедія» була запущена онлайн 15 січня 2001 року і зразу показала феноменальний результат – за півроку в неї було додано 8 тисяч статей, а вже до кінця 2001 року вона містила 20 тисяч статей 18-а мовами (на той час у «Nupedia» було лише 25 завершених власних статей). Плануючи заробляти на рекламі, розміщеній на сторінках енциклопедії, на початку 2002 року компанія Bomis зіткнулась з фінасовими труднощами, вдвоє скоротила штат працівників і врешті-решт прийняла рішення відмовитись від підтримки проекту.
1 березня 2002 року відмовився працювати над обома енциклопедіями і Ларрі Сенгер, який на той момент був єдиним їх редактором і якому з початку року запропонували виконувати цю роботу безоплатно. За його відсутності «Nupedia» припинила своє існування, а її матеріали – 25 завершених статей і 74 статті в стадії підготовки – перейшли у «Вікіпедію», яку компанія Bomis технічно підтримувала до кінця 2002 року. У червні 2003 року Джиммі Вейлз заснував некомерційну організацію «Фонд Вікімедіа», за рахунок добровільних пожертв до якого організував підтримку проекту «Вікіпедія». Bomis передала до фонду всі технічні засоби, на яких працювала енциклопедія, і авторські права на все, що було з нею пов’язане, включно з її доменним ім’ям.
9 вересня 2007 року, коли англійська частина «Вікіпедії» пройшла позначку у 2 мільйони статей, вона стала найбільшою енциклопедією за всю історію людства, перевершивши китайську енциклопедію, створену в 1408 році за наказом імператора Юнле. Перша стаття українською була створена 30 січня 2004 року і на січень 2016 року вона є однією із понад 612 тисяч статей україномовного розділу «Вікіпедії», в якій загалом налічується більше 37 мільйонів статей 291 мовою.
Детальніше читайте в Цей день в історії.