Цей день в історії

Початок правління династії Ганноверів

До цього часу на англійському троні були представники іншої династії, які до того ж були католиками.

У 1685 році після смерті англійського короля Карла II, який не мав законних дітей, на трон Англії і Шотландії вступив його молодший брат Яків II, дядько і тесть Вільгельма Оранського. Вже через кілька місяців після коронації Яків, який відкрито сповідував католицьку віру, почав проводити політику, що викликала крайнє незадоволення протестантського більшості. У листопаді 1685 року парламент був розпущений і більше вже за весь період правління Якова не збирався. Через два роки король випустив “Декларацію про релігійну терпимість”, сприятливу для католиків. На всі ключові пости в країні король призначав католиків, а всі прояви найменшого невдоволення або непослух негайно каралися зміщенням зі своїх посад.

Однак в 1688 році у 55-річного Якова II несподівано народився син, і ця подія послужила поштовхом до перевороту – через появу спадкоємця престолу виникла загроза воцаріння католицької династії в протестантській (англіканській) країні. В Англії почалась “Славна революція” – сім високопоставлених лідерів парламентської опозиції підготували змову проти короля і вирішили посадити на англійський престол штатгальтера (правителя) Нідерландів Вільгельма III Оранського, зятя Якова II (1677) і одного з головних учасників воєнних коаліцій проти католицької Франції.

Виступаючи під гаслом “За протестантську релігію і вільний парламент”, вони запропонували Вільгельму та Марії приєднатись до змови, і в листопаді 1688 року Вільгельм з 45-тисячним військом висадився у Девонширі. Не зустрівши супротиву з боку королівських військ, які фактично дезертирували і кинули короля на призволяще, Вільгельм увійшов у Лондон, давши можливість Якову II втекти до Франції.

Результат пошуку зображень за запитом "англія 13 лютого 1689 року"

13 лютого 1689 року парламент проголосив Вільгельма III і Марію II співправителями Англії при умові прийняття ними “Білля про права”, який був затверджений королем восени того ж року і закріпив верховенство парламенту над королівською владою.

Результат пошуку зображень за запитом "англія 13 лютого 1689 року"

У 1701 році, перед своєю смертю, Вільгельм III видав “Акт про престолонаслідування”, за яким спадкоємці Якова не могли стати англійськими королями (а з 1707 року – і британськими) через католицьке віросповідання своєї родини, а престол переходив до представників Ганноверського династії.

Цей день в історії