Цей день в історії

Початок правління Володимира Великого

Правління цього князя позначилося кількома грандіозними подіями, про одну з яких ми згадуємо щороку.

Володимир народився близько 958 року і був наймолодшим сином великого князя Київського Святослава Ігоревича. Після загибелі батька в 972 році успадкував новгородську землю. У 977 році Володимир залишив Новгород.

Літопис датує подальші події 980-м роком, проте більш ранній документ «Пам’ять і похвала князю Володимиру» монаха Якова Чорноризця (Мніха) вказує точну дату загибелі Ярополка і вокняжіння в Києві Володимира Святославича, яка вважається більш достовірною, – 11 червня 978 року.

Ставши одноосібним правителем Русі, Володимир приєднав Волинь і здійснив ряд походів на підконтрольні Польщі Червенські гради та проти балтського племені ятвягів, за два роки підкорив племена радимичів та в’ятичів, а в 981 році, за повідомленням літописця, здійснив похід на Верхню Волгу, де ліквідував незалежний статус угруповань русів і остаточно приєднав їх землі до складу Русі. Після укладення на рівних умовах миру з волзькими болгарами, Володимир рушив униз Волгою, де остаточно підкорив та обклав даниною залишки Хозарського каганату і захопив Таманський півострів з містом Тмуторокань. Володимир також укріпив фортецями Змієві вали уздовж південних кордонів обабіч Дніпра і почав перселяти на Південь «кращих мужів» усіх підкорених ним східноєвропейських племен, включаючи фіно-угорські, що сприяло стрімкому злету князівських міст – Чернігова, Переяславля, волинського Володимира.

Спроба Володимира запровадити такий собі об’єднанний пантеон язичницьких богів, куди крім слов’янських, потрапили й фіно-угорські, балтські та навіть іранські божества, зазнала невдачі: на часі були монотеїстичні релігії, які ставали вагомим державотворчим фактором у сусідніх з Руссю державах – Волзькій Булгарії, Польщі і тій же Норвегії, яка залишалась невичерпним джерелом поповнення руського війська. То ж коли військові успіхи і зростаюча міць київського князя дозволили йому в 988 році втрутитись у громадянську війну у Візантії, підтримавши імператора Василія ІІ, за що йому було обіцяно руку його сестри Анни, хрещення Володимира як необхідна умова одруження стало природнім початком запровадження монотеїзму на Русі.

За перші двадцять років правління Володимира Русь перетворилася на державу, що охопила чи не половину Східної Європи, а прийняття ним християнства та шлюб з порфірородною сестрою візантійського імператора зробили Володимира одним з наймогутніших правителів тодішнього світу і започаткували “Золоту добу” Русі, яка тривала до смерті його сина Ярослава Мудрого.

Цей день в історії