Цей день в історії

Початок навколосвітньої подорожі Джеймса Кука

Вирушити в таку небезпечну дорогу майже три століття тому могли виключно відчайдухи. Адже на той час не було ані сучасних знарядь безпеки, ані засобів зв’язку.

Джеймс Кук народився 27 жовтня 1728 року в бідній багатодітній сім’ї шоландського селянина. Він почав морську кар’єру у віці 18 років юнгою на вантажному кораблі. Коли Британія вступила у Семирічну війну, він записався матросом до Королівського воєнно-морського флоту. Через два роки здав екзамен на посаду штурмана і до 1772 року займався картографією канадського узбережжя.

16 лютого 1768 року Королівське товариство звернулося до короля Георга III з проханням фінансувати наукову експедицію в Тихий океан, щоб вивчити проходження Венери по диску Сонця, що дало б можливість виміряти відстань від Землі до Сонця. З цією метою був споряджений невеликий корабель “Індевор”, капітаном котрого був призначений Джеймс Кук. Він також отримав задачу після завершення астрономічних досліджень розпочати пошуки “Невідомої Південної землі” в Тихому океані, яка в ті часи бачилась як гіпотетичний континент, що об’єднував територію від Вогняної Землі до Австралії і Нової Зеландії.

25 серпня 1768 року “Індевор” відплив із Плімута і 10 квітня 1769 року досягнув берегів Таїті, звідки після дослідження Венери взяв курс на південь. У вересні 1769 року Кук став другим європейцем, що досягнув Нової Зеландії, де 127 років перед ним побував голландець Абель Тасман, а 29 квітня 1770 року першим, хто досягнув східного узбережжя Австралії. У водах затоки, де зупинився “Індевор”, експедиції вдалося знайти багато невідомих раніше видів рослин, тому Кук назвав цю затоку Ботанічною.

Далі «Індевор» попрямував на північний захід уздовж східного узбережжя Австралії, 11 червня 1770 року був відкрив Великий Бар’єрний риф і 22 серпня 1770 року Джеймс Кук оголосив ці території власністю британської корони, назвавши її Новий Східний Вельс. У жовтні 1770 року істотно постраждалий на рифах «Індевор» досягнув порту Батавія в голландській Ост-Індії, після чого продовжив своє плавання і 12 липня 1771 року прибув у Плімут.

Цей день в історії