Цей день в історії

Початок князювання Святополка Окаянного

В боротьбі за владу наші пращури часом вдавалися до радикальних дій. І хоча тепер з’являється чимало версій щодо розвитку подій, однак посперечатися з фактом приходу до влади в обхід перших за чергою спадкоємців престолу все ж мали місце.

Святополк народився близько 979 року. Він був сином Ярополка та колишньої грецької черниці, яку свого часу взяв у полон Святослав Ігоревич під час своїх походів на Візантію, і одружив на своєму синові. За кілька місяців до його народження між спадкоємцями Святослава розпочалась війна за спадщину, в ході якої Ярополк був підступно вбитий за наказом Володимира Великого, а його вагітна дружина стала наложницею Київського князя. Тим не менш, Святополк був усиновлений. Після досягнення 18-річного віку він отримав у володіння Турівське князівство, а ще через рік одружився з дочкою польського короля Болеслава Хороброго.

Незадовго до смерті Володимира Святополк за підтримки свого тестя почав готувати змову проти нього, за що був ув’язнений. За наполяганням Болеслава його вдалось звільнити і Святополк отримав уділ у Вишгороді під Києвом. Виступ проти батька готував і другий син Володимира, Ярослав, який княжив у Новгороді.

Імовірною причиною невдоволення братів було бажання Володимира передати Київський престол молодшому сину Борису, князю ростовському, який на момент смерті Володимира 15 липня 1015 року перебував у поході проти печенігів. Розуміючи хисткість свого положення, Святополк почав з підкупу київських бояр та міщан і готував змову проти братів. Він відіслав назустріч Борису довірених вишгородських бояр з новиною про смерть батька. 30 липня (24-го за старим стилем) 1015 року, коли Борис повертався з походу і розбив табір біля Переславля на ріці Альта, він був заколотий списами, після чого його тіло було привезене до Вишгорода, де 25-літнього князя поховали в церкві св. Василя. До кінця 1015 року було вбито ще двох братів Святополка – муромського князя Гліба і древлянського Святослава, – за що “Повість минулих літ” назвала його Окаянним.

Згідно з іншою версією у Святополка не було підстав убивати братів, які визнавали його право княжити в Києві. Натомість вбивць підіслав інший брат, Ярослав (у майбутньому – Мудрий), який, за ісландською “Сагою про Еймунда”, найняв варязьку дружину для захоплення Києва. Він виступив у похід в 1016 році з новгородським та варязьким військом і восени розбив Святополка у битва біля Любеча (тепер – Чернігівська область), який був змушений рятуватись втечею до свого тестя Болеслава, а Ярослав Мудрий вступив у Київ і був проголошений Великим князем київським.

Цей день в історії