Цей день в історії

Початок Вікторіанської епохи

Далеко не перший номер в черзі на престол зовсім не означає, що претендент чи претендентка не отримає королівський титул. Ось вам приклад з історії країни з неписаною конституцією.

Після свого народження в 1819 році Вікторія була п’ятою в лінії спадкування британського престолу після свого батька і його трьох братів, проте на час її повноліття всі вони померли, а король Вільгельм IV, який мав 10 позашлюбних дітей, так і не залишив спадкоємця. Він помер 20 червня 1837 року і з ним перервалася особиста унія Великобританії та королівства Ганновер – його успадкував молодший брат Ернст Август I, а королевою Великобританії і Ірландії стала їх племінниця Вікторія.

Вікторіанська епоха стала періодом формування політично більш організованих партій, які діють і нині, а фігура монарха ставала дедалі більше даниною традиції, втрачаючи свою вагу.

Незважаючи на те, що період правління Вікторії став часом безпрецедентних змін у Великобританії, моральні норми в суспільстві у Вікторіанську епоху значно посилилися. Зміцнення позицій середнього класу привели до поширення в суспільстві основних його цінностей – працелюбності, пунктуальності, тверезості, економності. Прикладом такої поведінки була сама королева Вікторія. У 1840 році вона вийшла заміж за Альберта Саксен-Кобург-Готського, народила дев’ятьох дітей і по смерті чоловіка у 1861-у тривалий час була в траурі, після чого своє життя повністю підпорядкувала сім’ї, чим вигідно відрізнялась від двох своїх попередників на троні. Це справило сильний вплив на більшу частину аристократії, яка відмовилась від скандального і показного стилю життя, і на суспільство вцілому, в якому утвердились патріархальні порядки, гіпертрофовані сімейні цінності, поширились жорстокі фізичні покарання, надмінна стриманність у поєднанні з лицемірством і святенництвом.

У 1876 році Вікторія стала імператрицею Індії, а у 1887-у Британська імперія відсвяткувала золотий ювілей її правління за участю 50 королів і принців. Вона правила 63 роки – більше за будь-кого з британських монархів чи королів інших держав, і в ці роки Британія пережила період свого промислового, культурного, політичного, наукового та військового розквіту. Шлюби дев’яти дітей Вікторії з представниками королівських і знатних родин зміцнили зв’язки між династіями Європи і принесли Вікторії прізвисько “Бабуся Європи” – серед її нащадків королева Великобританії Єлизавета II, король Норвегії Гаральд V, король Швеції Карл XVI Густав, королева Данії Маргрете II, король і королева Іспанії Хуан Карлос I та Софія, російська імператриця Олександра Федорівна (дружина Миколи II).

Зі смертю королеви Вікторії 22 січня 1901 року перервалася Гановерська династія на британському престолі. Її син і спадкоємець Едвард VII по батьківській лінії належав до Саксен-Кобург-Готської (зараз – Віндзорської) династії і практично не допускався матір’ю до державних справ; період його правління відомий як Едвардіанська епоха.

Цей день в історії