Цей день в історії

Початок великого переселення народів

У 375 році племена гунів і аланів завдали поразки племінному союзу остготів, які проживав у Північному Причорномор’ї. Зруйнувавши їх столицю Данпарстад, гуни рушили через Нижнє та Середнє Подунав’я, на Балкани і в Західну Європу, що привело до міграції германських племен вглиб Римської імперії, захоплення її територій і, врешті решт, її падіння.

Укінці II століття під натиском демографічних факторів та із-за похолодання в Європі племена готів, вандалів та гепідів, що проживали у Скандинавії та Північній Прибалтиці, почали рух на південь в пошуках нових земель для проживання. З часом готи дійшли до Придніпров’я, де в III столітті на півночі Чорного моря заснували державу Оюм. Частина з них (остготи) рушила далі на Схід і оселилась на землях між Доном і Дніпром та в Криму, а інша (вестготи) – на Балкани, витіснивши римлян із Дакії (счасна Румунія). В середині IV століття готи прийняли християнство і володіли власним алфавітом.

Близько 370-го року в районі гирла Дону з’явилися середньо-азіатські племена гунів, очолювані каганом Баламером. В 375 році вони розбили війська короля готів Германаріха і, перейшовши Дніпро, напали на вестготів, змусивши їх відійти спочатку за Прут. До кінця середніх віків невеликі колонії остготів зберігались лише в Криму, а решта підкорилась гунам, разом з ними колонізувавши Панонію (нинішня Угорщина).

Після смерті в 453 році їх ватажка Атіли, імперія гунів, яка простягалась від Волги до Рейну, розпалась і основна їх частина відійшла в причорноморські степи, опинившись в VI-VII століттях в складі Тюркського каганату. З ослабленням держави гунів, остготи, які проживали в Панонії і Дакії на правах римських федератів, розпочали війну проти Риму. В 476 році їх полководець Одоакр завоював Італію, змістив останнього західного римського імператора Ромула і проголосив себе королем Італії.

Переселення 2

На цей час держава вестготів досягла вершини своєї могутності – вона займала південь сучасної Франції та майже всю сучасну Іспанію, ставши найбільшою державою варварів на розвалинах Римської імперії. Поряд з племенами свевів, вестготи вважаються предками сучасних іспанців та португальців. Території північніше Тулузького королівства колонізували германські племена франків, які разом з бургундами зуміли відвоювати у вестготів значну частину Галлії і створити власну Франкську державу. Витіснені з Піренеїв вандали, в 429 році переправились через Гібралтарську протоку і в 439 році захопили Карфаген, який став столицею Королівства вандалів і аланів короля Гейзеріха. Воно проіснувало менше ста років до завоювання Візантією. З часом вандали асимілювались місцевими племенами і з VI століття не згадуються як окремий етнос.

З VI століття германські племена англів, саксів, ютів і фризів з півночі сучасної Німеччини переселились в Британію, яку населяли кельти, а бретони, витіснені з англосаксами, мігрували на північний захід сучасної Франції. Приблизно в цей же час протослов’яни з північного Прикарпаття почали розселення в Придунав’я та в райони Прип’яті з наступним переміщенням на південь по правобережжю Дніпра і на захід до Вісли та Одера. В 623 році на території сучасної Чехії та Австрії виникло перше слов’янське державне утворення – держава Само, названа за іменем ватажка повсталих проти Аварського каганату племен.

Результатом Великого переселення народів, формальною датою завершення якого вважається 585 рік, коли вестготи повністю підкорили Піренейський півострів, стало падіння Західної Римської імперії і утворення на її території т. зв. варварських королівств, які формувались і розвивались під впливом римської політичної системи та римського права і стали попередниками сучасних європейських держав, а розмовний різновид латинської мови, поширений в провінціях Римської імперії став основою сучасних романських мов.

Детальна інформація в “Цей день в історії“.