Економіка Суспільство

Потенціал енергоефективності України: цифри і факти (ІНФОГРАФІКА)

Низька енергоефективність зумовлена структурою житлового фонду країни, а саме – віком будівель.

Якщо інфраструктура старіє і втрати тепла в мережах та будівлях зростають.

За даними Міністерства регіонального розвитку, з 18,6 млрд м³ газу, що постачаються населенню, ефективно використовуються лише 38%. Все інше втрачається під час виробництва, транспортування та кінцевого споживання.

Через марнотратство країна втрачає щороку 27,1 млн тонн нафтового еквівалента енергії. Це більше, ніж використовують Литва та Словаччина разом узяті

Тотальна термоізоляція

Термомодернізація потребує астрономічних коштів. За оцінками Мінрегіонбуду весь комплекс модернізації котелень, теплових мереж та будинків усіх типів та форм власності потребує $57 млрд.

Сфера Інвестиційна потреба, млрд дол. Потенціал скорочення споживання газу, млрд м³
Утеплення багатоквартирних будинків* 17 2,3
Утеплення індивідуальних будинків 28 4,7
Заміна індивідуальних котлів на більш ефективні 4 1,7
Утеплення громадських будівель 2 0,3
Модернізація виробництва тепла та мереж 6 2,4
Всього 57 11,4

Досвід країн Центральної, Східної Європи та Балтії свідчить, що зо 10—15 років можна досягти значних успіхів в утепленні будинків, модернізації котелень та теплових мереж. Для цього необхідні такі умови:

1. Приведення тарифів до економічно обґрунтованого рівня з впровадженням програм адресної підтримки соціально вразливих верств населення.

2. Масове створення ОСББ, які виступають колективним органом управління житлом та можуть залучати кредитні кошти для термомодернізації житлових будівель.

3. Довгострокова та стабільна політика держави щодо підтримки заходів енергоефективності, у тому числі шляхом співфінансування позик із утеплення житлових будинків.

4. Створення та підтримка Фонду енергоефективності, який акумулює кошти державного бюджету, кошти міжнародних донорів та кредиторів (таких, як Світовий банк, ЄБРР тощо) на співфінансування заходів з утеплення житлових будинків;

5. Активна фінансова підтримка населення в реалізації заходів із енергоефективності з боку місцевої влади, яка вже зараз у рамках процесу децентралізації в Україні отримує більше фінансового ресурсу, ніж було до цього;

6. Довгострокова кампанія з пояснення, чому тепло потрібно економити, з участю неурядових організацій в інформуванні всіх верств населення у перевагах реалізації заходів з енергоефективності та необхідних для цього кроків тощо.

В Україні вже накопичений значний досвід у модернізації житлових будинків. Все більше і більше мешканців багатоквартирних будинків по всій Україні усвідомили необхідність об’єднатись у ОСББ, взяти повну відповідальність за свої будинки, залучили позики на утеплення та відчули значну економію, яка може сягати більше 50%.

Завдяки вже запущеним програмам фінансової підтримки з державного та місцевого бюджетів у деяких випадках компенсація на обладнання може сягати 70%.

Це дозволить значно знизити платіжки за опалення, газ та електроенергію, підвищити комфорт власного житла, підвищивши і його вартість, знизити залежність держави від імпорту енергоносіїв та підвищити її енергетичну безпеку, знизити державні видатки на енергетичні субсидії та спрямувати кошти на освіту, науку та оборону.

Історія успіху

Луцьк, будинок на 172 квартири. Це ОСББ “Явір-2011”, яке взяло кредит на утеплення будинку та власну котельню. Роботи обійшлися у 2,1 млн грн. З них близько 650 тис. грн відшкодувала міська влада та агентство Держенергоефективності України. В результаті за опалення мешканці стали платити у 2,2 рази менше.

 

Тексти.org.ua