Цей день в історії

Поразка генерала Лі

3 липня 1863 року в битві біля міста Геттісберг армія Півдня, очолювана генералом Лі, зазнала поразки в одному з найважливіших боїв Громадянської війни в США. Незважаючи на те, що вона не стала катастрофою для конфедератів, боєздатність Конфедерації Сполучених Штатів була підірвана остаточно і її армія вже була не в змозі вести наступальні дії.

 
 
Громадянська війна у США почалась в 1861 році, коли протиріччя між індустріальною Північчю і аграрним Півднем стали нездоланними і сім штатів – Південна Кароліна, Міссісіпі, Флорида, Алабама, Джорджия, Луїзіана та Техас – вийшли зі складу США і утворили Конфедерації Сполучених Штатів (КСШ). Після перших бойових дій між Півднем і Північчю КСШ підтримали також штати Вірджинія, Арканзас, Теннессі і Північна Кароліна.
У середині 1862 року ситуація схилилась на користь США і армія Півночі зайняла штати Теннессі, Міссурі, північ Міссісіпі та Алабами, увійшла в Новий Орлеан, одне з найважливіших торгових міст Конфедеративних Штатів Америки, і Південь став розколотий на дві частини. Після перемоги в травні 1863 року Потомакської армії Півночі у битві біля Чанселорсвілля командуючий Північновірджинською армією генерал Едвард Лі отримав можливість здійснити рейд в напрямку Філадельфії і Вашингтона, загроза взяття яких, за задумом конфедератів, мала змусити президента Лінкольна погодитись на мирні переговори.
На початку червня 72-тисчна армія Лі почала свій рух на північ і після кількох боїв 15 червня переправилась через ріку Потомак, увійшовши в штат Пенсильванія. Щоб захистити Вашингтон, армія США також почала рухатись на північ паралельним курсом і перше зіткнення між ними відбулось 1 липня поблизу Геттісберга, коли одна з бригад армії Півночі провела розвідку боєм.

Командуючий Потомакською армією США генерал Джордж Мід, 1865 рік

Командуючий Потомакською армією США генерал Джордж Мід, 1865 рік
Наступного дня генерал Лі віддав наказ про атаку на армію генерала Джорджа Міда, який встиг вибудувати міцну лінію оборони. Не зумівши прорвати її з флангів, 3 липня 1863 року конфедерати здійснили відчайдушну спробу наступу по центру силами 12,5 тисяч піхотинців, але не змогли здолати артилерійський вогонь армії Півночі і, втративши ресурси для наступу, були змушені швидким темпом відступити назад у Вірджинію, щоб запобігти контрнаступу юніоністів.
Обидві армії втратили у битві біля Геттісберга понад 46 тисяч чоловік убиими та пораненими (й до третини офіцерів) і були настільки виснажені триденними боєм, що генерал Мід вирішив за краще не переслідувати відступаючих, а лише безперешкодно перейшов Потомак.

Командуючий Північновірджинською армією Конфедерації Сполучених Штатів генерал Едвард Лі, 1864 рік

Командуючий Північновірджинською армією Конфедерації Сполучених Штатів генерал Едвард Лі, 1864 рік
Незважаючи на те, що битва під Геттісбергом не стала катастрофою для конфедератів, поразка непереможного до того генерала Лі стала переломною в ході Громадянської війни – військова боєздатність Конфедерації Сполучених Штатів була підірвана остаточно і її армія вже була не в змозі вести наступальні дії. Восени 1864 року конфедерати втратили Атланту, один із найбільших промислових центрів Півдня, а 9 квітня 1865 року – столицю місто Річмонд, після чого розрізнені рештки армії Півдня почали здаватись в полон.

Стосовно наслідків: За три дні армія генерала Лі втратила понад 23 тис. людей, а також близько третини всіх старших офіцерів, що серйозно підірвало її боєздатність.

Генерал Лі, очікуючи наступу противника, зайняв оборону. Однак втрати армії США також були значними (23055 людей), внаслідок чого Мід, порушивши наказ Лінкольна не атакував противника. Це дало змогу Лі відвести свою армію за річку Потомак.

Протягом всієї кампанії обидві сторони втратили понад 57 тис. людей.

Втрати Конфедерації серйозно підірвали її можливість продовжувати війну, спричинивши тим самим докорінний перелом у війні.