Суспільство

Поради для туристів, які планують зимовий відпочинок

На Закарпатті триває гірськолижний сезон. Драгобрат, Пилипець, Подобовець, Ізкі, Лазенщина – готові прийняти всіх охочих покатитися на лижах, сноуборді чи санчатах. Є й ті, хто займається фрі-райтом і пішими походами в зимові гори. Усім цим любителям варто пам’ятати – окрім того, що можна заблукати, на туриста чатують й інші небезпеки. Це – сходження лавини, а також низька температура, з допомогою якої можна отримати обмороження.

«У першу чергу людина повинна зареєструвати свій турпохід  в найближчому рятувальному пункті. Обов’язково повідомити про  маршрут, тривалість подорожі, склад групи та надати номери телефонів. Перед походом в гори  потрібно ретельно підготуватися. У дорозі варто рухатися не по одинці, а групою, першим та останнім повинні йти досвідчені туристи. Уникати вершин та підніжжя крутого схилу, аби не потрапити в лавину. Туристам не рекомендують пересуватися в тумані чи темряві, щоб не втратити орієнтир, не зірватися у прірву. При пересуванні вздовж засніженого стрімкого схилу використовуйте кригоруб чи лижні палиці. В аварійній ситуації не панікувати, діяти організовано. У випадку небезпеки – телефонувати за номером 101», – повідомляє прес-служба   ДСНС у Закарпатській області.

«Взимку всі гори є дуже небезпечними. У нас на Закарпатті немає промаркованих зимових маршрутів, тому туристам треба бути вкрай обачними. Завжди варто із собою мати компас та карту і, звичайно, вміти користуватися ними. Якщо група туристів заблукала – в першу чергу, з допомогою мобільного зв’язку чи рації, зв’язатися з рятувальною службою та попросити про допомогу, надати координати. У жодному разі групі не можна розділятися і шукати вихід самотужки. Потрібно рухатися не в бік вершини, а вниз. Щоб не замерзнути – ні в якому разі не можна припиняти ходьбу і спати», – розповідає гірський гід Костянтин Балабанов.

Будьте обачними і перед відпочинком в зимових горах обов’язково запасіться теплими речами, гарячими напоями та кремом, аби мінімізувати вплив холоду. Візьміть із собою компас, карту, мобільний телефон і рацію. Повідомляйте рідних, власника готелю чи найближчу рятувальну службу про маршрут та час, який плануєте провести в горах.

Карпатський оглядач