Суспільство

Позитивний приклад запровадження інклюзивного туризму в Україні (ФОТО)

Доступність туристичних об’єктів для маломобільних груп населення є перешкодою не лише для вітчизняних, а й для закордонних туристів.

З цією метою була створена перша в Україні Асоціація “Інклюзивний реабілітаційно-соціальний туризм”, члени якої розробляють необхідну унікальну інклюзивну методологію, повідомляють в Черкаській обласній державній адміністрації.

Хоча для багатьох країн Європи туристична реабілітація людей з інвалідністю вже стала частиною комплексного підходу в залученні таких людей до суспільного середовища Тут 7% подорожувальників мають інвалідність. І саме інклюзивний туризм є одним із засобів соціальної реабілітації таких людей, зазначає заступник головного лікаря КЗ «Черкаський обласний центр Медико-соціальної експертизи» Світлана Макаренко.

За її словами, питання впровадження в Україні інклюзивного туризму як засобу реабілітації почали порушувати ще у 2005 році, коли вийшов Закон України “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні”. Тоді була впроваджена індивідуальна програма реабілітації людей із особливими потребами, відповідно до якої кожна особа з інвалідністю має право отримати індивідуальні реабілітаційні заходи.

Сучасну методологію інклюзивного реабілітаційно-соціального туризму розробляють в Асоціації “Інклюзивний соціально-реабілітаційний туризм”. Ініціювали її створення в КЗ “Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи”, зокрема, керівник закладу Владлен Лепський. До цього до нього зверталися зі схожими пропозиціями спілки та об’єднання людей з інвалідністю.

На Черкащині для людей з інвалідністю впроваджують інклюзивний туризм

 “Інклюзивний туризм для осіб з інвалідністю – це сучасний вид туризму, який дозволяє включати у туристичну діяльність будь-яку людину, незалежно від її фізичних можливостей, з урахування особливостей її фізично-психологічного стану”, – зауважує Світлана Макаренко. – “Розглядається він, насамперед, як потужний засіб активної реабілітації. Оскільки структурно він включає в себе різні види відновлення та соціальних послуг. Зокрема медичну, психологічну, психолого-педагогічну, професійну, трудову, фізичну, соціальну та інші. Нині держава виділяє колосальні кошти на реабілітаційні заходи. Наша мета – залучити їх для впровадження ефективних заходів, які б мали користь для людей. Кожна гривня, яка була виділена на реабілітацію і використана правильно, згодом економить державі 5-6 гривень”.

Люди з інвалідністю зацікавлені у тому, щоб отримувати сучасні туристичні реабілітаційні послуги, про що свідчить проведене масштабне опитування. Схожі туристично-реабілітаційні послуги вже надають деякі громадські організації. Однак поки що це відбувається не системно та без врахування індивідуальної системи реабілітації.

На Черкащині для людей з інвалідністю впроваджують інклюзивний туризм

“Доступність – це не лише можливість комфортно потрапити в приміщення, а й доброзичливе ставлення громадян до людей з інвалідністю”, – наголошує Ярослав Березань. – “Нині це питання порушують на державному рівні. Держава мотивує завдяки фінансуванню з ДФРР робити наше суспільство безбар’єрним та доступним кожному. Приємно, що саме у нас в області організації людей із особливими потребами та лікарі об’єднали зусилля для того, щоб забезпечити сучасною реабілітацією громадян з інвалідністю. Здобутий ними досвід буде цікавим для всієї України, оскільки Асоціація “Інклюзивний соціально-реабілітаційний туризм” – своєрідний першопроходець у цьому напрямку”.