Цей день в історії

Поділ Польщі: другий етап

Протягом кількох століть Річ Посполита була наймогутнішою державою Східної Європи. Однак у XVIII ст. почала відчувалася гостра політична криза, що призвела до її падіння, яке відбувалося в кілька етапів.

В 1772 році  Росія, Пруссія і Австрія під приводом відмови Речі Посполитої від співробітництва для відновлення в регіоні порядку анексували третину території Польщі. Це стало першим її поділом. В квітні 1773 році був скликаний т.зв. “Розділовий сейм”, учасники якого затвердили цей розділ був затверджений, а також схвалили ряд реформ – в країні було створене перше у світі міністерство освіти, збільшено чисельність постійної армії і її фінансування, а, головне, було сформовано Постійну Раду з представників сенату і польської шляхти, яка отримала обмежені законодавчі повноваження з питань міжнародних стосунків, юстиції, фінансів, внутрішніх справ та армії.

В 1776 році очолювана королем Станіславом Понятовським Постійна Рада ініціювала підготовку нового правового кодексу, який був написаний через два роки під керівництвом Анджея Замойського, і передбачав посилення королівської влади, підзвітність всіх чиновників перед сеймом, контроль за церковними фінансами, обмеження прав шляхти і покращення правого становища селянства і міщан. Під тиском Росії «Кодекс Замойського» не був ухвалений сеймом 1780 року і був винесений на розгляд наступного, т. зв. Чотирирічного сейму, який 3 травня 1791 року затвердив нову конституцію країни.

Написана під впливом Французької революції, вона, серед іншого, наділила міщан і шляхту рівними політичними правами, надала урядовий захист селянам і позбавила депутатів права вето (причину вікової анархії і корупції). Невдоволені реформами Понятовського польські магнати та військові, які уміли отримувати вигоду зі слабкості держави, на чолі зі Станіславом Потоцьким і Северином Жевуським 14 травня 1791 року в селі Торговиця під Уманню (нині – Кіровоградська область) сформували антиконституційну конфедерацію, яа оглосила Чотирирічний сейм незаконним, його рішення – протиправними і звернулась до російської імператриці з проханням «повернути Речі Посполитій свободу і законність».

Завершивши війну з Туреччиною, 18 травня 1792 року російська армія увійшла на територію Правобережної України і за два місяці дійшла до Волині. Так і не отримавши гарантованої договором 1790 року допомоги від Пруссії, польський король приєднався до Тарговицької конфедерації, а основні прихильники прийнятої конституції були змушені залишити країну. 5 січня 1793 року в Санкт-Петербурзі Пруссія та Росія підписали конвенцію про другий поділ Польщі, за якою та втрачала половину свої території, що залишилась в неї після першого розділу, – до Прусії відійшли міста Гданськ, Торунь, частина Мазовії і половина Краківського воєводства з містом Ченстохов, до Росії – значна частина Білорусії та України, включаючи всі землі, що стали основою Тарговицької конфедерації.

Цей день в історії