Цей день в історії

План Маршалла – одна з найуспішніших економічних програм в світовій історії

Одразу після завершення Другої світової війни США почали відігравати важливу роль в післявоєнній відбудові Європи.

Внаслідок військових дій постраждали великі промислові міста, міждержавна торгівля була майже повністю припинена, мільйони людей перебували в таборах для біженців, живучи за рахунок гуманітарної допомоги фондів Організаії Обєднаних Націй, в більшості країн відчувався брак продовольства. Були відчутні значні пошкодження транспортної інфраструктури. У більшості західно-європейських країн сільськогосподарське виробництво було на рівні 83%, промислове виробництво – 88%, а експорт – лише 59% в порівнянні з довоєнними роками.

Лише США і Канада демонстрували економічне зростання. Однією з небагатьох проблем їх економік був невеликий експорт. На думку Джорджа Маршалла, досягнення економічної стабільності в Європі якнайкраще відповідало інтересам США, які розглядали цей регіон як потенційно великий експортний ринок. План реконструкції європейських країн, з яким Джордж Маршалл виступив 5 червня 1947 року, знайшов підтримку і вже 12 липня у Парижі зібралися представники 16 країн Західної Європи.

За рішенням Паризької конференції була створена Адміністрація економічного співробітництва, а в США – Урядовий комітет з вивчення економічного стану країн, що висловили бажання отримати допомогу, і їх можливостей прийняти таку допомогу. Практична реалізація Плану Маршалла розпочалася 4 квітня 1948 року з прийняттям Конгресом США закону “Про економічне співробітництво”, який передбачав чотирирічну програму економічної допомоги. Однією з умов отримання допомоги було виведення комуністів з урядів, що і було здійснено в усіх країнах Західної Європи. До грудня 1951 року США надали 13 країнам Європи допомогу у розмірі 13,3 млрд доларів (148 млрд в цінах 2013 року). Більшу частину цих грошей отримали Велика Британія (2,8 млрд), Франція (2,5 млрд), Італія та Німеччина (по 1,3 млрд). Поставки із США були направлені на запобігання голоду, розвиток промисловості та ринку споживання (промислові товари, сировина, мале машинобудування).

План Маршалла виявився одним з найуспішніших економічних програм в історії – за короткий час була відновлена економіка і суттєво підвищена конкурентоспроможність європейського експорту, європейські країни змогли розрахуватись за зовнішніми боргами, було ослаблено вплив СРСР і комуністичного руху. За чотири роки валовий внутрішній продукт західноєвропейських країн підвищився на 33%, сільськогосподарське виробництво зросло на 11%, промислове – на 40%, обсяг торгівлі – на 40%.

В 1951 році План Маршалла був замінений на Закон про взаємну безпеку, за яким США щороку виділяли 7,5 млрд доларів на військово-економічне співробітництво з країнами Західної Європи. У 1961 році американська зовнішня програма допомоги була реорганізована у Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Загалом План Маршалла став першим щаблем атлантичної інтеграції, у якій США міцно посіли домінуючу роль, завдяки чому США і Західна Європа створили атмосферу співробітництва, взаємодопомоги та підтримки.

Цей день в історії