Цей день в історії

Перший тираж “Робінзона Крузо”

Мабуть, важко знайти людину, яка хоча б раз не читала цю книгу. Пригоди героя, який не розгубився, опинившись в скрутній ситуації, побудував своє маленьке царство та з легкістю і гумором долав труднощі, і досі не залишають байдужими навіть дорослих.

Вважається, що в основу подій свого роману англійський письменник Даніель Дефо поклав реальні події, які трапилися із шотландським моряком Александром Селкірком. У 1703 році він приєднався до експедиції англійською капера Вільяма Дампіра, який з дозволу королеви Великобританії Анни здійснювали напади на іспанські короаблі в Атлантичному і Тихому океанах. Маючи запальну натуру, 27-річний Селкірк постійно конфліктував з капітаном судна “Сенк пор”, на якому він служив боцманом. Після чергової сварки Селкірка було висаджено на острів Мас-а-Тьєрра (архіпелаг Хуана Фернандеса – 640 км на Захід від узбережжя Чилі) в Тихому океані.

За час перебування на безлюдному острові Селкірк збудував дві хатини (одну для куховарення, іншу – для сну), харчувався молюсками, дикою капустою, ягодами і м’ясом та молоком диких кіз, із шкіри яких шив собі одяг та взуття, а вечорами читав Біблію. Два рази до острова причалювали іспанські кораблі і лише 1 лютого 1709 року, після 4 років та 4 місяців самотності, він був врятований англійськими піратами Роджерса Вудса, одного із соратників Дампіра. Вони були вражені миролюбністю та розсудливістю Селкірка і Вудс зробив його помічником капітана одного зі своїх кораблів.

Після повернення на батьківщину історія життя і порятунку Александра Селкірка набула великого поширення і, очевидно, надихнула Дефо на створення роману “Життя, незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо, моряка з Йорка, який прожив 28 років в повній самотності на пустельному острові біля берегів Америки поблизу гирла річки Оріноко, куди він був викинутий корабельною аварією, під час якої весь екіпаж корабля крім нього загинув, з викладом його несподіваного звільнення піратами, написані ним самим”, який вийшов друком у Лондоні 25 квітня 1719 року.

Книга Дефо виявилася настільки популярною, шо до кінця року була перевидана ще три рази і того ж таки року вийшло друком два продовження роману під назвами “Подальші пригоди Робінзона Крузо” і “Серйозні роздуми Робінзона Крузо”, а імена двох головних героїв – Робінзон і П’ятниця – стали називними. На сьогодні “Життя й незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо” належить до найбільш видаваних книг різними мовами світу і дав назву цілому жанру літератури “Робінзонада” про виживання людей на безлюдних землях.

Цей день в історії