Цей день в історії

Перший комп’ютер

15 лютого 1946 року. У Пенсільванському університеті пройшла демонстрація роботи і пресконференція з приводу створення “електронного цифрового інтегратора і калькулятора”, створеного Джоном Мочлі та Джоном Екертом. ENIAC займав цілу кімнату, важив близько 30 тон, працював на 18 тисячах вакуумних ламп і призначався для проведення обрахунків артилерійських таблиць стрільби. Незважаючи на свою надзвичайну дороговизну (450 тисяч доларів) і невисоку продуктивність (до 5 тисяч операцій за секунду, менше, ніж швидкодія середнього калькулятора сьогодні), ENIAC став етапним моментом у розвитку сучасної комп’ютерної технології.

Результат пошуку зображень за запитом "Еніак"

ENIAC став першим широкомасштабним електронним цифровим комп’ютером, який можна було перепрограмувати для вирішення повного діапазону завдань (попередні комп’ютери мали тільки частину з цих властивостей). Побудований на замовлення армії США в Лабораторії балістичних досліджень для обрахунку балістичнихтаблиць і офіційно введений до ладу 15 лютого 1946 року. Деякі джерела помилково зазначають інший день — 14 лютого, також називаючи цей день неофіційним міжнародним святом. До початкової розробки ENIAC було залучено шість жінок-програмісток — Мерлін МельцерКетлін МакнальтіБетті ДженнінгсБетті СнайдерФрансіс Білас та Рут Ліхтерман. Спочатку їхня роль у розробці проекту не отримала широкого публічного визнання; наприклад, на фотографіях з розробницями ENIAC їх деколи помилково підписували як моделей. Перші програмістки ENIAC отримали публічне визнання за свою роботу на кілька десятиліть пізніше — зокрема, у 1997 році вони були включені до Залу слави організації Women in Technology International

Пов’язане зображення

Архітектуру комп’ютера розробили 1943 року Джон Преспер ЕккертДжон Вільям Моклі і Джон фон Нейман з університету Пенсильванії. На відміну від комплексу Z3, створеного 1941 року німецьким інженером Конрадом Цузе, де застосовувалмсь механічні реле, в ЕНІАКу як основа компонентної бази застосовувалися вакуумні лампи. Загалом комплекс містив 17468 ламп, 7200 кремнієвих діодів, 1500 реле, 70000 резисторів і 10000 конденсаторів. Споживана потужність — 150 кВт. Обчислювальна потужність — 300 операцій множення або 5000 операцій додавання на секунду. Маса — 27 тонн. Обчислення виконувались у десятковій системі. До 1948 року для перепрограмування ЕНІАКу потрібно було, фактично, перекомутувати його заново.

 Вцілілі частини ENIAC’а в кабінеті № 100 Інституту електроніки Пенсильванського університету

Машина використовувалася в основному для розрахунків, пов’язаних із задачами балістики, виробництвом ядерної зброї, прогнозуванням погоди, проектуванням аеродинамічних труб і досліджень космічного випромінювання. Вона також використовувалася для вивчення та аналізу випадкових помилок округлення.

ENIAC працював до 2 жовтня 1955 року, коли його вимкнули назавжди. Невдовзі комп’ютер було розібрано, окремі його панелі зберігаються в музеях США та Великої Британії, зокрема в Лондонському науковому музеїМузеї американської історіїМузеї комп’ютерної історіїСмітсонівському інституті та інших. З 1973 року за рішенням федерального суду США комп’ютер перебуває в суспільному надбанні. 

 

http://www.jnsm.com.ua