Цей день в історії

Перше підняття без кисню на Еверест

8 травня 1978 року австрійські альпіністи Райнхольд Месснер і Пітер Хабелер здійснили те, що вважалось неможливим, – вперше піднялись на найвищу вершину Землі (8850 м) без кисневого спорядження. На це було потрачено стільки сил, що, як сказав Хабелер, досягнувши мети, він не відчув ніякого тріумфу.

Я стояв на вершині світу, і мені було все одно.

Райнхольд Месснер захопився гірськими сходженнями і вже у віці 5 років піднявся на висоту понад 3 тисячі метрів. З 13 років Райнхольд разом з 11-літнім братом Гюнтером почали тренуватись як альпіністи, а з 1960-х років почали підніматись в гори у т. зв. альпійському стилі, коли альпініст має на собі мінімум необхідного обладнання і продовольства, не покладається на висотних носильників і не використовує канатні перила для полегшення спуску на противагу традиційному альпінізму із розбиттям проміжних висотних таборів, тривалому акліматизаційному періоду адаптації і використання кисневого обладнання. Завдяки цьому вдалось швидше здійснювати підйом, використовувати короткі проміжки сприятливої погоди.

Райнольд

Зліва на фото Райнхольд Месснер

У 1969 році Месснер цього ж року зійшов на Іерупайю (6643 м) в Перуанських Андах по технічно дуже складному сніжно-льодовому гребеню, підкорив другу за висотою вершину Африки гору Кенія (5195 м), а наступного року розпочав сходження на восьмитисячники Гімалаїв.

Першою з них була гора Нанга-Парбат (8125 м), сходження на яку разом з братом Гюнтером закінчилось трагедією, – Гюнтер загинув на спуску, ймовірно, зметений лавиною або льодовим обвалом, а Райнхольду ампутували сім пальців на ногах, які він обморозив. Тіло Гюнтера Месснера було знайдене лише 17 липня 2005 року. Трагічним виявилось і друге сходження на восьмитисячник – в 1972 році при підйомі на Мансалу (8136 м) загинув напарник Райнхольда по зв’язці Франц Егер.

Трагедії перших сходжень змінили характер Райнхольд Месснер. Він намагався зосередитися на безпеці підйомів і правильному розрахунку ризиків. Це дало свої результати – разом з Пітером Хабелером в 1975 році від піднявся на гору Хідден-пік (8068 м), а 8 травня 1978 року – на Джомолунгму, котру вони підкорили у швидкому темпі і без кисневих приладів. Через три місяці Райнхольд сам здійснив друге сходження на Нанга-Парбат (8125 м) в пам’ять про свого брата; роком пізніше – на «гору-вбивцю» Чогорі (К2, 8611 м).

Влітку 1980 року Месснер здійснив одиночне безкисневе сходження на Еверест з боку Тібету, про яке він написав книгу «Кришталевий горизонт», яка й понині є однією з найпопулярніших книг про альпінізм.